GRODZISKNews

Firma chce budować oczyszczalnię. Mieszkańcy przypominają, że jest niesłowna2 min na czytanie

GRODZISK - Firma chce budować oczyszczalnię. Mieszkańcy przypominają, że jest niesłowna - myregion

Kilka dni temu odbyło się burzliwe spotkanie mieszkańców Białej Wsi, przedstawicieli samorządu i przedstawicieli firmy Technika. Firma tłumaczyła, na czym ma polegać działalność zakładu, a burmistrz wyjaśniał, że musi być w postępowaniu bezstronny. Z kolei mieszkańcy żądali odstąpienia od inwestycji.

Po zebraniu sołtys Białej Wsi Jadwiga Krajewska wraz z radą sołecką wysłali pismo do urzędu miejskiego. Poprosili także radnych, by zainteresowali się protestem w sprawie budowy zakładu oczyszczania osadów ściekowych. – Chcę wysłuchać mieszkańców Białej Wsi. Sprawdzimy, jakie konkretnie plany ma firma Technika i jakie ewentualne zagrożenia stwarza planowany zakład – mówi radna Karolina Nadobnik. 

Mieszkańcy natomiast podnoszą, że dotarli do artykułów, informujących o problemach firmy Technika, której składowisko odpadów nieopodal Pieniężna stało się zarzewiem konfliktu wśród lokalnej społeczności. Burmistrz gminy Pieniężno stwierdza, że firma przekroczyła niektóre wstępne ustalenia, m. in. przywoziła coraz więcej odpadów, a to wiązało się z większym fetorem i protestami mieszkańców. – Nie chcemy takich sytuacji w naszej wsi – mówi Jadwiga Krajewska, mieszkanka Białej Wsi. – Kiedyś były tu fermy, rzeźnia, przetwórnia kostki. Pamiętamy ten uciążliwy fetor i będziemy walczyć, żeby nie wrócił – podkreśla. 

Burmistrz gminy Grodzisk Wlkp Piotr Hojan rozumie obawy mieszkańców. Podkreśla, że ma świadomość, że w Białej Wsi dopiero od kilku lat jest czyste powietrze. Zaznacza jednak, musi jako przedstawiciel organu administracyjnego zachować bezstronność. – Firma Technika złożyła do urzędu wniosek o wydanie decyzji środowiskowej oraz raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. Moim zadaniem, przed podjęciem decyzji, jest zebranie opinii na temat inwestycji – zaznacza Piotr Hojan. Wyjaśnia, że w sprawie opinie muszą wydać m.in. Wody Polskie, Sanepid i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu. – Będzie toczyło się postępowanie, a mieszkańcy, jeżeli wykażą, że inwestycja będzie im szkodzić, mogą być w nim stroną – dodaje burmistrz. 

ŁR

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK