FOTOGRODZISKNews

Festyn przy wiatraku, czyli smakowite jadło, występy, zabawy i… szczepionki6 min na czytanie

FOTO - Festyn przy wiatraku, czyli smakowite jadło, występy, zabawy i…  szczepionki - myregion

W ostatnią niedzielę odbył się w Grodzisku Wlkp. kolejny „Festyn przy wiatraku”, który zgromadził rzesze mieszkańców miasta. Oprócz występów na scenie, tradycyjnie królowało swojskie jadło i atrakcje dla najmłodszych. Występowali uczestnicy sekcji Centrum Kultury, zespół K’Ukulele, Grupa Szopena i Opalenicka Grupa Wokalna, a także zespół Cybinka.

Nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Oprócz animacji z wesołym Klaunem przy wiatraku, najmłodsi mieli zapewnione inne zajęcia. Mogli spróbować sił w konkurencji przygotowanej przez strażaków. Precyzyjne gaszenie pożaru czyli operowanie sikawką do celu cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród dzieciaków i ich rodziców. Dla chętnych Jasiowa Pasieka z Grodziska przygotowała warsztaty pszczelarskie. Każdy mógł zobaczyć z bliska żywe pszczoły i zbić własnoręcznie ramkę do ula. Obok na dużym stoisku ekologicznym pod hasłem czterech żywiołów czyli powietrza, wody, ognia i ziemi odbywały się warsztaty naukowe.

Wizytówką festynu przy wiatraku jest co roku swojskie jadło, przygotowywane przez Koła Gospodyń Wiejskich. W tym roku panie zaprezentowały swoje popisowe dania, którymi promują swoje miejscowości. To między innymi rumpuć słociński, woźnicka zupa gulaszowa, placki ziemniaczane ze Sworzyc czy chleb z Kobylnik z tegorocznymi powidłami. Nie mogło zabraknąć placka drożdżowego, który upiekły panie z Kąkolewa. Pokaz ubijania masła z warsztatami zapewniły gospodynie z Albertowska. 

Zaangażowali się również seniorzy z Klubu Seniora Promessa, którzy prezentowali swoje rękodzieło. Można było zwiedzić wiatrak i pospacerować po całym terenie Centrum Edukacyjno – Ekologicznym “Pod Chmurką” z licznymi eksponatami eukacyjnymi.

Organizatorzy w trakcie festynu zorganizowali jako pierwsi w powiecie punkt szczepień przeciwko Covid-19. Połączone siły Koła Gospodyń Wiejskich ze Słocina i Ochotniczej Straży Pożarnej z Grąblewa zapewniły odpowiednią akcję informacyjną i przestrzeń dla punktu szczepień. Szczepionki oferowane na grodziskim festynie to produkty firm Pfizer i Johnson. Zainteresowanie było spore, medycy poinformowali, że zaszczepiło się ponad 150 osób i w większości była to dla ochotników pierwsza szczepionka.

AS

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w FOTO