NewsWOLSZTYN

Dzisiaj 82 rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Obchodzony jest również Dzień Sybiraka1 min na czytanie

News - Dzisiaj 82 rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Obchodzony jest również Dzień Sybiraka - myregion

We wrześniu 1939 r. armie Niemiec i Związku Sowieckiego najechały Polskę, rozpoczynając drugą wojnę światową. Niemcy zaatakowali Polskę 1 września 1939 roku, a Sowieci – 17 września. Kraj został podzielony między okupantów. Agresja była konsekwencją zawartego 23 sierpnia paktu Ribbentrop – Mołotow.

Polacy na zajętych przez Sowietów ziemiach poddani byli licznym represjom. Tracili mienie, wolność i życie. Przedstawiciele polskich elit: żołnierze, Policjanci, urzędnicy, padli ofiarą zaplanowanej serii zbrodni, której symbolem stał się Katyń.

Setki tysięcy mieszkańców zajętych ziem zesłano na Syberię. Wielu pozostało tam na zawsze. Pierwsza z czterech masowych deportacji obywateli polskich z ziem wschodnich, które przeprowadzono po 17 września 1939 roku, odbyła się 10 lutego 1940 r. Do północnych obwodów Rosji i na zachodnią Syberię trafiło wtedy około 140 tysięcy ludzi. Według różnych źródeł 1 mln 350 tys. Polaków lub nawet 2 mln osób zostało wywiezionych ze swoich domów w ramach masowych deportacji.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2013 roku ustanowił 17 września Dniem Sybiraka dla upamiętnienia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego.

Starosta Wolsztyński, jak co roku, zaprasza na powiatowe obchody 82. rocznicy agresji ZSRR na Polskę oraz Dnia Sybiraka. Dzisiaj (17.09.) o godz. 18.30 w wolsztyńskiej farze odbędzie się msza święta, po której uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik ofiar zamordowanych przez NKWD w Katyniu, znajdujący się przy ulicy 5 Stycznia (obok PKO).

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News