EXTRANews

Dziś święto. 19 lutego to Dzień Nauki Polskiej, a obchodzimy go po raz drugi2 min na czytanie

EXTRA - Dziś święto. 19 lutego to Dzień Nauki Polskiej, a obchodzimy go po raz drugi - myregion

Dzień Nauki Polskiej to nowe święto państwowe i data urodzin Mikołaja Kopernika, który – gdyby to tylko było możliwe, obchodziłby dziś swoje 548 urodziny. Święto w ubiegłym roku ustanowił prezydent Andrzej Duda, ale niestety nie podarował nam z tego powodu dnia wolnego od pracy.

Na rodzimym gruncie wspomnieć dziś możemy urodzonego w Wolsztynie matematyka, fizyka, filozofa, ekonomistę i prawnika Józefa Hoene – Wrońskiego (1776 – 1853). Był twórcą teorii mesjanizmu, o który poróżnił się z Mickiewiczem. Zajmował się analizą matematyczną, zwłaszcza rozwijaniem funkcji w szereg potęgowy oraz równaniami różniczkowymi. Był też pierwszym polskim ekonomistą wykorzystującym metody matematyczne w ekonomii. Interesował się teorią przyrządów optycznych i mechaniką płynów. Udoskonalał maszyny parowe, zaprojektował kalkulator mechaniczny, stworzył też koncepcję napędu gąsienicowego.

Dzień Nauki Polskiej jest wyrazem wyrazem najwyższego uznania dla dokonań naszych naukowców, a dokonania te są nie byle jakie. Bez Polaka – Jana Czochralskiego (1885-1953), który nie miał nawet matury, nie byłoby dziś mikroprocesorów. To on w 1916 roku odkrył metodę pomiaru szybkości krystalizacji metali, zwaną metodą Czochralskiego, służącą obecnie do otrzymywania monokryształów.

Bez Jana Szczepanika (1872 – 1926) świat byłby uboższy o telewizję. W 1897 r. Szczepanik stworzył telektroskop – urządzenie umożliwiające przesyłanie na odległość ruchomego, kolorowego obrazu wraz z dźwiękiem. W pierwszym filmie naukowiec uwiecznił operację jamy brzusznej. Opracował także system barwnego tkactwa służącego do kopiowania wzorów tkanin, system barwnego filmu, kolorową fotografię i film dźwiękowy, a we współpracy z Kazimierzem Żegleniem – kamizelkę kuloodporną, która uratowała życie króla Hiszpanii Alfonsa XIII.

Zmarły w 2010 r. Jacek Karpiński (ur. 1927) – uczestnik Powstania Warszawskiego i Członek AK stworzył pierwszy na świecie komputer personalny – minikomputer K-202, wyprzedzający konkurentów o około 10 lat. W 1969 r., kiedy w Polsce królowały komputery zajmujące całe pomieszczenie, zaprojektował urządzenie rozmiaru walizki, do tego dużo szybsze nawet od powstałych kilka lat później IBM PC, bardziej wydajne i wielozadaniowe. Chcieli je produkować Anglicy i to w Polsce, ale zablokowały to komunistyczne władze, które popierały ponoć twórców Odry 1240.

Przykładów jest – jak widać mnóstwo i to nie tylko tych klasycznych Jak Maria Curie – Skłodowska, wspomniany już Kopernik czy Jan Heweliusz, ale i Dzień nauki Polskiej jest póki co mniej znany, niż Dzień Edukacji Narodowej.

EI

Źródło: histmag.org

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w EXTRA