NewsREGION

Działają, choć w dobie pandemii nie jest to łatwe. I dziękują tym, którzy ich wspierają3 min na czytanie

News - Działają, choć w dobie pandemii nie jest to łatwe. I dziękują tym, którzy ich wspierają - myregion

– Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone są przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „SERCE” w Rakoniewicach. W takiej formie działamy od 20 lat – mówi Katarzyna Krysmann, prezes stowarzyszenia. – Niedawno obchodziliśmy jubileusz. Niestety obostrzenia reżimu sanitarnego również dotknęły nasze warsztaty – przyznaje. 

Zajęcia w WTZ zawieszono od połowy marca do końca maja oraz od 26 października do 17 stycznia. Latem je wznowiono, ale nie wszyscy uczestnicy czy opiekunowie brali w nich udział. Mimo tego, że stowarzyszenie zadbało o bezpieczeństwo w dobie pandemii. Katarzyna Krysmann przyznaje, że nawiązanie kontaktu w warunkach izolacji nie jest proste. – Większość naszych uczestników ma starszych rodziców i nie wszyscy mają łatwość w komunikacji nowymi metodami. Nie wszyscy korzystają z internetu – wyjaśnia Krysmann.

Tłumaczy jednak, że nawiązywano w miarę możliwość kontakt telefoniczny czy przez internet. – Kilku naszych uczestników brało udział w spotkaniach online, co sprawiało im wiele radości – podkreśla szefowa stowarzyszenia. Zaznacza, że dbano o to, by uczestnicy mieli dodatkowe zajęcia w domu. Dostarczano im materiały, zadawano prace domowe. Głównie związane z rękodziełem. Podopiecznych motywował psycholog i terapeuci. Zachęcano ich do udziału w konkursach.

– Kontakt z uczestnikami jest bardzo ważny, bo tak długie zawieszenie zajęć nie wpływa pozytywnie na proces ich rehabilitacji – tłumaczy Katarzyna Krysmann. Zwraca też uwagę, że izolacja dla wielu podopiecznych jest niezrozumiała i wielu z nich pyta, kiedy będzie mogła wrócić do zajęć, które wyznaczają im rytm dnia i dają mnóstwo radości. 

– W czasie pandemii wiele zaplanowanych zadań musieliśmy zmodyfikować, dopasować do panujących warunków lub zrezygnować z ich wykonani. W czasie prowadzonych zajęć w mniejszej grupie uczestników skupiliśmy się na pracach remontowych i udało nam się uporządkować teren przy siedzibie WTZ, gdzie powstał ogród ze ścieżką sensoryczną. Wycięte zostały krzewy, powstał nowy płot, zamontowaliśmy pergole i tablice sensoryczne. Część zadań powstała poprzez realizację projektu pt. „Spotkajmy się na ścieżce w Rakoniewicach”w ramach Programu „Tu mieszkam tu zmieniam” Fundacji Santander. Projekt został podsumowany Piknikiem Integracyjnym z otwarciem ścieżki sensorycznej, na którym uczestnicy spotkali się z mieszkańcami gminy Rakoniewice – wyjaśnia Katarzyna Krysmann.

Zaznacza, że integracja z mieszkańcami jest bardzo ważna, bo nie raz pomagali oni w różnych przedsięwzięciach. – Zadania, które realizujemy są możliwe nie tylko dzięki zaangażowaniu kadry i uczestników WTZ, ale także członków stowarzyszenia i naszych przyjaciół. Mamy wokół siebie wiele osób, które nas wspierają nie tylko finansowo, ale często drobnymi gestami, które dodają nam sił do pracy – wyjaśnia szefowa stowarzyszenia. Dodaje, że prowadzona działalność stowarzyszenia nie tylko skupia się na prowadzeniu zajęć w WTZ w Rakoniewicach, ale także wsparciu i współpracy ze Spółdzielnią Socjalną „Serce”, w której zatrudnienie otrzymują osoby niepełnosprawnościami.

– Mamy wieli szacunek dla tych, którzy widzą w nas potencjał i potrafią nas wesprzeć. Wiele działań, które planujemy i realizujemy jest możliwe dzięki wpłatom w ramach jednego procenta. To dla nas zabezpieczenie finansowe na kolejne zaplanowane inicjatywy. Składamy więc serdeczne podziękowania i jednocześnie zwracamy się z prośbą o wsparcie naszego stowarzyszenia, przy okazji rozliczenia podatkowego – podsumowuje prezes rakoniewickiego stowarzyszenia. Nr KRS 0000137273

Aktualnie w WTZ jest 50 osób z niepełnosprawnościami z powiatów grodziskiego i wolsztyńskiego. Działalność stowarzyszenia jest finansowana jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz przez starostwa w Grodzisku i Wolsztynie. 

AS

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News