NewsNOWY TOMYŚL

Dworzec odzyska dawny blask, a remont pochłonie ponad 26 mln zł. Jest umowa z wykonawcą1 min na czytanie

News - Dworzec odzyska dawny blask, a remont pochłonie ponad 26 mln zł. Jest umowa z wykonawcą - myregion

Budowa dworca w Zbąszyniu rozpoczęła się w 1923 roku. W latach 1928-29 został rozbudowany, co miało związek z Powszechną Wystawą Krajową w Poznaniu. Później obiekt popadał w ruinę. Przebudowa ma przywrócić mu dawną świetność.

Modernizacja obejmie m.in. renowację elewacji budynku. Odnowione zostanie m.in. godło Polski znajdujące sięod strony peronów na około 25-metrowej wieży dworca. W planach jest częściowa wymiana i renowacja okien i drzwi. Całość bryły budynku zostanie podświetlona nową iluminacją. Podczas inwestycji zostaną wykonane prace konstrukcyjne poprawiające stan techniczny budynku. Metamorfozę przejdzie też wnętrze obiektu. Przebudowane pomieszczenia zyskają nowe funkcje.

Na parterze, w centralnej części dworca, zaprojektowano przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący funkcję poczekalni, pomieszczenia kas biletowych, opiekuna z dzieckiem oraz toalety. W części dla podróżnych pojawią się nowe ławki, gabloty z rozkładami jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Pozostałą przestrzeń zajmą lokale komercyjne oraz powierzchnie, które zagospodaruje gmina. Przewidziano pomieszczenie przeznaczone do pozostawienia rowerów, z wejściem od strony peronów.

Przebudowa dworca zakłada ponadto wprowadzenie ułatwień dla osób z trudnościami w poruszaniu się. Przetarg na przebudowę wygrała firma Agrobex z Poznania, która znana jest w Zielonej Górze, gdzie budowała szkołę i przedszkole, a także stawiała osiedle. Modernizacja pochłonie 26 mln zł. 

JP

Podziel się informacją ...
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News