Artykuł informacyjny

Drugi etap drogi Poświętno – Sikorzyn jeszcze w tym roku2 min na czytanie

Artykuł informacyjny - Drugi etap drogi Poświętno – Sikorzyn jeszcze w tym roku - myregion

Gmina Przemęt otrzymała blisko 133 tys. zł dofinansowania do budowy drogi z Poświętna w kierunku Sikorzyna. Koszt budowy całego odcinka to jednak blisko milion, dlatego Gmina rozważa możliwość podzielenia go na dwa etapy. Ale budowa na pewno ruszy w tym roku.

Gruntowa droga do Sikorzyna jest jednocześnie drogą dojazdową do gruntów rolnych mieszkańców gminy Przemęt. – Budowa tej drogi jest jednym z priorytetów Gminy Przemęt w tej kadencji Pierwszy etap inwestycji został zrealizowany w 2019 r. i wybudowaliśmy wówczas ok. 400 m drogi. Pozostało ok. 900 m, a koszt budowy ok. 1 mln zł – wyjaśnia zastępca wójta, Waldemar Kalitka.

W czwartek (13.05.) w Urzędzie Gminy w Przemęcie odbyło się spotkanie Wójta Gminy Przemęt – Janusza Frąckowiaka z Wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego – Krzysztofem Grabowskim, podczas którego podpisana została umowa na dofinansowanie inwestycji w kwocie 132 tys. 750 zł. – Jak łatwo policzyć po stronie gminy pozostaje koszt rzędu ok.800 tys. zł, dlatego rozważamy dwie możliwości kontynuowania tej inwestycji.

Pierwszy polegałby na podzieleniu zadania na dwa etapy i jeszcze w tym roku rozpoczęlibyśmy budowę ok. 450 – 500 m drogi, a drugi na wybudowaniu całości. Muszę przyznać, że lubimy dzielić tego typu inwestycji, ale gdy koszty przekraczają możliwości finansowe, jest to po prostu nieuniknione – mówi Waldemar Kalitka. – Ale przed nami jeszcze ogłoszenie rozstrzygnięcia naboru wniosków w ramach rządowego programu wsparcia gmin popegeerowskich i to od jego wyników, czyli od tego czy złożone przez Gminę Przemęt wnioski otrzymają dotacje, czy nie, zależeć będzie ostateczna decyzja: połowa czy cała droga – wyjaśnia. Bo wprawdzie program przewiduje pokrycie 100 proc. kosztów zgłoszonych do niego inwestycji, ale w praktyce wszystko będzie zależało od tego jaki będzie wachlarz kosztów kwalifikowanych do rozliczenia.

– Z doświadczenia wiemy, że może się okazać, że część kosztów realizacji tych inwestycji będzie jednak musiała ponieść gmina. Jeśli nie będą one zbyt wysokie, to może się pojawić szansa na budowę całych 900 m drogi Poświętno – Sikorzyn – dodaje Waldemar Kalitka. Odpowiedź poznamy za ok. trzy, cztery tygodnie.

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne