GRODZISKNews

Drewno z meblościanki miało wylądować w piecu. Kolejna taka interwencja w Grodzisku2 min na czytanie

GRODZISK - Drewno z meblościanki miało wylądować w piecu. Kolejna taka interwencja w Grodzisku - myregion

Mimo tego, iż w ostatnim czasie nieco zapominamy o smogu, nie oznacza to, że problemu nie ma. Mimo mniejszego ruchu aut w miastach i wyczuwalnie lepszego powietrza nadal doskwiera nam jeden problem – palenie niedozwolonymi materiałami w piecach. Kilka dni temu w Grodzisku Wielkopolskim prowadzone były kolejne kontrole. Jedna z nich wykazała, iż w jednym miejscu gromadzono do spalenie materiały pochodzące z mebli. Były one przeznaczone do odbioru odpadów wielkogabarytowych. Przypominamy, że spalanie lakierowanych mebli jest zakazane. 

– W tym konkretnym wypadku jeden z naszych pracowników zauważył, iż w dniu zbiórki odpadów wielkogabarytowych ktoś chodzi i zbiera sprzed posesji meble – mówi nam Marek Łukarski, naczelnik wydziału ds. wsi i ochrony środowiska grodziskiego starostwa. Po sprawdzeniu, gdzie meble zostały przewiezione stało się jasne, iż miały one zostać spalone. W tym wypadku zadziałały jednak służby i osoba została złapana niemal na gorącym uczynku. 

Grodziski urząd apeluje jednak, aby już teraz zadbać o środowisko. Obecnie problemu ze smogiem nie ma, ponieważ mało kto pali w piecach. Będzie on na pewno za kilka miesięcy. Jak mówi jednak Marek Łukarski, świadomość ekologiczna mieszkańców Grodziska wzrasta. – Widzimy to choćby po punktach w których chcemy aby odpady były składowane. Jest ich więcej niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Nasze działania powoli przynoszą efekt, ale czeka nas jeszcze dużo pracy – dodaje Łukarski. 

CZYM MOŻNA PALIĆ W PIECU? 

Drewnem nieprzetworzonym i nieimpregnowanym, węglem, koksem,  papierem, tekturą i opakowaniami z papieru, odpadami z kory i korka, trocinami, wiórami i ścinkami, pelletem, brykietami drzewnymi, zbożem. 

CZYM NIE WOLNO PALIĆ W PIECU?

Odpadami plastikowymi, butelkami po napojach, kartonami po sokach i mleku, styropianu – zużytymi oponami i innymi odpadami z gumy, lakierowanymi i malowanymi elementami drewnianych, mebli oraz płyt klejonych, lakierowanych i malowanych, sztuczną i naturalną skórą, odzieżą i tekstyliami, obuwiem, bateriami, przewodami, opakowaniami po rozpuszczalnikach i środkach ochrony roślin i innych chemikaliach, opakowaniami i pozostałościami po farbach i lakierach, papierem bielonym związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK