NewsNOWY TOMYŚL

Dramat na drogach. Pługi wyjechały, ale nie sypią, bo pada…2 min na czytanie

News - Dramat na drogach. Pługi wyjechały, ale nie sypią, bo pada… - myregion

W wydziale infrastruktury drogowej dzwonią telefony. – Mieszkańcy skarżą się na nieodśnieżone drogi. Bywa różnie, od wykrzykiwania wulgaryzmów po grzeczne prośby – przyznaje kierownik Tomasz Antuszewski i dodaje, że ze względu na obfite opady podjął rano decyzję – podobnie jak Rejon Dróg Wojewódzkich w Nowym Tomyślu, że drogowcy nie wyjadą na nowotomyskie ulice.

– Ale od mniej więcej godziny już odśnieżamy. Na drogi wyjechały jednak jedynie pługi. Posypywanie nie ma sensu w tych warunkach – wyjaśnia Antuszewski. – Sól drogowa jest skuteczna do – 7 stopni, a jest – 10. Na sole kobaltowe, jakich używa się na autostradach i które są skuteczne do -15, -20 stopni nas po prostu nie stać – dodaje. Powiat ma podpisane umowy na zimowe utrzymanie dróg z czterema firmami. Każda ma co najmniej dwie pługopiaskarki i wszystkie w tej chwili pracują.

Powiat ma łącznie ok. 400 km dróg, z których odśnieżanych jest 250 km. Pozostałe to drogi nieutwardzone – leśne i polne. W pierwszej kolejności odśnieżane są główne drogi z Nowego Tomyśla na Lwówek, Opalenicę, Wolsztyn czy Miedzichowo oraz drogi łączące poszczególne gminy. – Płacimy za faktycznie wykonaną pracę. Koszt to ponad 100 zł za kilometr przejazdu pługu i ponad 200 zł, jeśli w grę wchodzi także posypywanie jezdni – mówi Tomasz Antuszewski. W tym sezonie wydaliśmy już 350 tys. zł. Niestety, zdaniem mieszkańców Nowego Tomyśla, efektów nie widać. – Lepiej nie będzie i mieszkańcy muszą się z tym pogodzić – dodaje.

Skuteczne odśnieżanie miejscowości utrudnia fakt, że w każdej gminie są także drogi krajowe, wojewódzkie, gminne i lokalne, a skoordynowanie pracy wszystkich firm, które zajmują się odśnieżaniem na zlecenie poszczególnych zarządców jest niemożliwe. – Najtrudniejsza sytuacja, jak zawsze, jest z Zbąszyniu. Tamtejszy urząd miejski nie podpisał umowy na zimowe utrzymanie dróg z żadnym wykonawcą, bo nie ma tam firmy chętnej przyjąć takie zlecenie.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News