GRODZISKNews

Dorota Janicka: Nadchodzi czas kobiet. Trzymam kciuki!2 min na czytanie

GRODZISK - Dorota Janicka: Nadchodzi czas kobiet. Trzymam kciuki! - myregion

Galeria Sztuki Współczesnej Magiel w Wielichowie zaprasza na indywidualną wystawę prac Doroty Dory Janickiej – “Kariatydy”. Wernisaż wystawy już w sobotę (15.05.) o godz. 17. w formie online. Link TUTAJ. Będzie też transmisja na żywo (TUTAJ), a o godz. 18. można przyjść, pamiętając o zasadach reżimu sanitarnego. Co o wystawie mówi sama autorka? Zapytaliśmy. 

Jak Pani widzi swoją wystawę w Wielichowie?

Cieszy mnie ta wystawa. Jestem daleka od traktowania mniejszych miejscowości z wyższością mieszczucha. Miejsce wystawy oczywiście ma znaczenie i w tym przypadku myślę, że to idealne miejsce dla moich Kariatyd. W małych miejscowościach mieszkają dokładnie tacy sami ludzie, jak w tych dużych. To co różni, to ilość miejsc takich jak kina, teatry, czy galerie sztuki, no i inne ograniczenia, komunikacyjne, determinujące ścieżki dalszej edukacji. Dla mnie małe miejscowości mają olbrzymi potencjał, co pokazały ostatnie strajki kobiet w całej Polsce i najbardziej cieszyły mnie zdjęcia i filmy z tych mniejszych miejscowości, z tamtych strajków, bo życie nie dzieje się tylko w miastach wojewódzkich, a panowie i niestety panie z rządu, chyba o tym zapomnieli.

Dlaczego taka nazwa wystawy? Kariatydy?

„Kariatydy” powstawały przez kilka miesięcy. Każda ze sportretowanych kobiet jest dla mnie współczesną Kariatydą, symbolem siły i trwałości. Kiedy zaczynałam rysować kobiety, był we mnie oczywisty bunt, odnoszący się do polityczno-społecznej sytuacji w Polsce. Dzisiaj znów nosimy dziewiętnastowieczne gorsety i walczymy w XXI wieku o podstawowe prawa. Nadchodzi czas kobiet, czekam na jakiś zwrot, trzymam kciuki za każdą kobietę, która wstaje rano i walczy o siebie w najdrobniejszej nawet sprawie. Prywatnie jestem kurą domową, bez wstydu i żalu, matką, żoną i feministką – pierwsze nie wyklucza ostatniego. Moje rysunki są pełne kobiet, bo wierzę w kobiecą siłę i moc.

Z czym chce Pani zostawić odbiorczynie tej wystawy?

Przekaz jest w zasadzie prosty. Chciałabym, aby każda kobieta czerpała siłę z tych portretów i pomyślała sama o sobie, że też jest Kariatydą. Kariatydy powstały, bo kobiety bardzo mnie inspirują, są też wśród nich takie, które głośno mówią o trudnych i ważnych  tematach i równie trudnych wyborach.

Dziękuję.

AS

Dorota Dora Janicka urodziła się w 1978 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, stypendystka Ministra Kultury i Sztuki (2002). Ilustratorka prasowa. Od 17 lat publikuje na łamach polskich tytułów prasowych takich jak: Twój Styl, PANI, Polityka, Newsweek Claudia, Sukces. Rysuje również dla indywidualnych odbiorców.

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK