GRODZISKNews

Dom zakonny w Woźnikach dostanie dotację na mały remont2 min na czytanie

GRODZISK - Dom zakonny w Woźnikach dostanie dotację na mały remont - myregion
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Klasztor znajdujący się w Woźnikach przez wiele lat był nieużytkowany, dopiero niedawno przywrócono do właściwego stanu. Zakonnicy ubiegali się w powiecie grodziskim o dofinansowanie na prace związane z wykonaniem oświetlenia awaryjno – ewakuacyjnego. Ich szacunkowy koszt to ok. 88 tys. zł. Powiat grodziski planuje przekazać na ten cel wsparcie w wysokości 15 tys. zł. Ostateczną decyzję radni podejmą we wtorek (27.04.).

Warto przypomnieć w kilku słowach historię Domu Zakonnego w Woźnikach. Jak podają źródła, pierwszą kapliczkę postawiono w tym miejscu w XV wieku. W XVII wieku tuż obok zbudowano pierwszy drewniany klasztor i osadzono w nim reformatorów. Dopiero w 1706 roku nowy właściciel – Mielżyńscy – zaczęli wznosić ceglane zabudowania. Ledwo rozpoczęto pracę, kiedy drewniany kościół spłonął. Murowana świątynia została ukończona w 1723 roku. Kościół w barokowym stylu zyskał bogate wyposażenie w 1775 roku. Obok stanął klasztor przeznaczony dla 20 zakonników.

Podczas rozbiorów władze pruskie zamknęły klasztor. Początkowo funkcjonował jako zakład dla emerytów, później szkoła, aż w końcu sprzedano go Konstancji Mielżyńskiej z Chobienic, która miała tutaj groby swoich przodków. Większą część klasztoru rozebrano, a kościół popadł w ruinę. Zabroniono sprawowania w nim kultu. Polska Ludowa potraktowała obiekt jako mienie prywatne i upaństwowiła. Zabytkowe wyposażenie przekazano do okolicznych kościołów, a klasztor przekazano w administrowanie Nadleśnictwu Podłoziny.

Dopiero po latach w 1976 roku zabudowania poklasztorne przejęły władze kościelne i rozpoczął się remont. W okolicy mieszkańców jest niewielu dlatego nie możliwe było utworzenie parafii. Pracę ruszyły po przybyciu do Woźnik franciszkanów – zakonników z tej samej rodziny Braci Mniejszych co pierwotni gospodarze klasztoru. Odłamu zwanego reformatorami już nie ma. Odzyskano też dawne wyposażenie. Remont w kościele i podziemiach zakończono w 1992 roku.

Mimo oddalenia od miejscowości klasztor w Woźnikach jest co raz częściej odwiedzany przez pielgrzymów i turystów. Oczywiście poza pandemią. Zwiększa się liczba osób uczestniczących w mszy świętej i przybywających na odpust – 13 czerwca i 2 sierpnia.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK