NewsWOLSZTYN

Dom Wczasów Dziecięcych we Wroniawach do likwidacji. Placówka jeszcze się broni1 min na czytanie

News - Dom Wczasów Dziecięcych we Wroniawach do likwidacji. Placówka jeszcze się broni - myregion

Dziewięcioma głosami „za” zamiarem ewentualnej likwidacji Domu Wczasów Dziecięcych radni powiatu wolsztyńskiego przyjęli właśnie uchwałę intencyjną, która potrzebna jest do powiadomienia kuratora oświaty o likwidacji placówki oświatowej. Pismo zawiadamiające o takim zamiarze musi wpłynąć do kuratorium pół roku przed planowaną likwidacją, a to oznacza, że z chwilą, gdy w życie wejdą nowe przepisy dotyczące funkcjonowania m.in. domów wczasów dziecięcych, pałac we Wroniawach zostanie zamknięty.

Powód jest jak zwykle prozaiczny – pieniądze. Dotychczas działalność placówki była subwencjonowana z budżetu państwa. W 2020 r. była to kwota ponad 1 mln. 200 tys. zł, a i tak nie wystarczyła na pokrycie kosztów działalności i powiat musiał dołożyć. Zmiana przepisów, w myśl której domy wczasów dziecięcych stracą dotacje do pobytów krótszych niższe sześciodniowe oraz za pobyty dzieci i młodzieży w okresie wakacyjnym i ferii zimowych spowoduje, że placówki te utracą zdecydowaną większość dochodów, a ich utrzymanie spadnie niemal w całości na barki prowadzących je samorządów.

Tymczasem szkoły niechętnie korzystały z oferty pobytów przekraczających pięć dni, bo szósty dzień pobytu nauczyciela na „szkolnym wyjeździe” to problem dla pracodawcy, który albo musi to wynagrodzić albo – mówiąc kolokwialnie – dać w zamian wolny dzień. A to w szkole kłopot organizacyjny. Pracownicy domu we Wroniawach mają pół roku, by do takich turnusów przekonać swoich partnerów – szkoły. Czy im się to uda?

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News