NOWY TOMYŚL

Dokumentacji wiaduktu nie ma, a województwo nie odpowiada, czy wyłoży pieniądze na budowę2 min na czytanie

NOWY TOMYŚL - Dokumentacji wiaduktu nie ma, a województwo nie odpowiada, czy wyłoży pieniądze na budowę - myregion

O budowie wiaduktu w Nowym Tomyślu mówi się od lat, ale umowę na opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej podpisano dopiero we wrześniu 2018 roku. Zajęła się tym firma PW Fawal Filip Walczak z Gorzowa Wielkopolskiego. Dokumentacja miała być gotowa do 30 listopada 2019 roku, a koszt jej wykonania to blisko 800 tys. zł. Ale kompletu dokumentów nie ma i … nie wiadomo, kiedy będzie. 

Zastępczyni burmistrza Nowego Tomyśla Adrianna Zielińska informuje, że opracowana dokumentacja budowlana jest obecnie poddana koniecznym uzgodnieniom, ale nie precyzuje, o jakie uzgodnienia chodzi. Wyjaśnia za to, że trwają procedury związane z wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Tłumaczy, że nie ma jeszcze gotowych kosztorysów inwestorskich, dlatego nie jest znany szacunkowy koszt budowy wiaduktu. – Na obecnym etapie realizacji zadania nie są też znane koszty, jakie będzie musiała ponieść gmina Nowy Tomyśl w związku z tą inwestycją – mówi Adrianna Zielińska. Zaznacza także, że w najbliższych miesiącach gmina będzie nadal prowadzić działania zmierzające do zakończenia etapu projektowego i uzyskania ostatecznego pozwolenia na realizację inwestycji. Następnie komplet dokumentów ma być przekazany do Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. 

Zadanie jest ujęte w Planie Transportowym dla Województwa Wielkopolskiego w perspektywie do 2020 roku opracowanym przez WZDW. Koszt budowy 2,5 kilometrowej obwodnicy Nowego Tomyśla razem z wiaduktem oszacowano na ponad 28 mln zł. Czy zarząd dróg wojewódzkich nadal ma w planie realizację tej inwestycji? Rzeczniczka tej instytucji Malwina Korzeniewska-Michalak informuje nas, że… nie odpowie na żadne pytanie dotyczące wiaduktu. Dlaczego? – Inwestycja jest realizowana przez gminę Nowy Tomyśl, więc pytania z nią związane prosimy kierować do urzędu – wyjaśnia Korzeniewska – Michalak. Innego zdania jest jednak zastępczyni burmistrza Adrianna Zielińska. – To nie jest zadanie własne gminy. Realizować je będzie inwestor, czyli WZDW – podkreśla nie odpowiadając, jaki termin oddania wiaduktu do użytku wchodzi w grę. 

Kierowcom pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość, bo dokumentacja inwestycji to dopiero początek. Później potrzebne są jeszcze pieniądze, nie wspominając o tym, ile czasu może trwać budowa. 

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w NOWY TOMYŚL