GRODZISKNews

Doceniona za pomoc i poświęcenie. Założycielka stowarzyszenia „Serce” odznaczona przez prezydenta2 min na czytanie

GRODZISK - Doceniona za pomoc i poświęcenie. Założycielka stowarzyszenia „Serce” odznaczona przez prezydenta - myregion

Mirosława Sworowska, założycielka stowarzyszenia „Serce” i jego honorowy prezes odebrała w piątek (27.08.) Srebrny Krzyż Zasługi, który przyznał prezydent, Andrzej Duda. 

– Stoję przed gronem ludzi uzdolnionych, pracowitych, konsekwentnych, którzy za wiele lat wytrwałej pracy, za pokonywanie niemałych trudności, zostaną dziś nagrodzeni. Odznaczenia państwowe są wyrazem najwyższego uznania dla waszych zasług, ale także formą podziękowania za waszą ofiarność, zaangażowanie społeczne, talent, wrażliwość i bezinteresowność – podkreśliła podczas uroczystości w urzędzie wojewódzkim wicewojewoda, Aneta Niestrawska. 

Mirosławie Sworowskiej od zawsze leżało na sercu dobro osób niepełnosprawnych i poprawa jakości ich życia. W 1996 roku, sama mając chorego syna, zainicjowała wraz z kilkunastoma rodzinami powstanie Społecznej Fundacji Pomocy Dzieciom. Zaczęto organizować pierwsze spotkania z ich rodzicami i opiekunami niepełnosprawnych. W krótkim czasie fundacja przekształciła się w Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Serce”, które utworzyło później Warsztaty Terapii Zajęciowej. Początkowo w zajęciach brało udział około 20 osób, dziś taką możliwość ma 50 osób z niepełnosprawnościami z terenu powiatów grodziskiego i wolsztyńskiego. 

Organizacja prowadzi dziś wiele ciekawych zajęć, spotkań integracyjnych, pikników, rajdów oraz bali charytatywnych. Dzieci i młodzież korzystają z wyjazdów i wycieczek, przez co nabywają wiele różnych umiejętności, zyskują sprawność i samodzielność. Po kilkunastu latach prowadzenia działań Mirosława Sworowska ze współpracownikami utworzyła też Spółdzielnię Socjalną „Serce” w Rakoniewicach. Z warsztatów niektórzy uczestnicy byli kierowani do spółdzielni, gdzie mogą pracować i zarabiać własne pieniądze. To jedno z pierwszych przedsiębiorstw społecznych w regionie, w których zatrudnione są osoby niepełnosprawne.

Mirosława Sworowska jest wszystkim znana ze swej pracowitości i poświęcenia .- Jest naszym dobrym duchem, pomaga nam i nas wspiera, zawsze możemy się do niej zwrócić o radę i bardzo doceniamy jej zaangażowanie- mówi Katarzyna Krysmann, prezes Stowarzyszenia „Sercee”. Pomysłodawczyni i założycielka została uhonorowana przez stowarzyszenie otrzymując godność honorowego prezesa stowarzyszenia. Otrzymała również odznaczenie „Zasłużony dla Powiatu Grodziskiego” w 2009 roku oraz „Medal okolicznościowy z okazji 25-lecia Systemu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych z Wielkopolsce” w 2016 roku. 

AS

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK