NewsWOLSZTYN

Do piór. Rozpoczął się egzamin maturalny z języka polskiego3 min na czytanie

News - Do piór. Rozpoczął się egzamin maturalny z języka polskiego - myregion

Dzisiaj (4.05.) o godz. 9 maturzyści rozpoczęli egzamin pisemny na poziomie podstawowym z języka polskiego. W Zespole Szkół Ogólnokształcących z egzaminem dojrzałości mierzy się 220 uczniów, a w Zespole Szkół Zawodowych w Wolsztynie 200. W Zespole Szkół Rolniczych i Technicznych w Powodowie jest 52 maturzystów. A w Zespole Szkół w Przemęcie w tym roku nie ma klasy maturalnej.

Po raz drugi matura odbywa się w reżimie sanitarnym. – Uczniowie wchodzą do szkoły kilkoma wejściami. Egzamin piszą w dziesięciu salach. Oczywiście obowiązują maseczki, dezynfekcja oraz dystans – mówi Ireneusz Rajman, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Wolsztynie.

Kilku uczniów, z którymi rozmawialiśmy tuż przed rozpoczęciem egzaminu przyznawało, że stres jest, ale działała to na nich mobilizująco, a nie paraliżująco. – Na pewno nauka zdalna nie ułatwiła nam przygotowania do egzaminu dojrzałości, ale damy radę – mówi Damian Liskowiak, uczeń ZSZ w Wolsztynie. Jego koleżanki podkreślają, że egzaminu z języka polskiego się nie obawiają. – Spodziewam się, że trudniej będzie jutro z matematyką. Damy radę – mówi maturzystka. A dyrektor Rajman podkreśla, że trzymają kciuki za swoich uczniów.

Maturzyści muszą – tak jak w latach ubiegłych – obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Nie będzie jednak obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawać je będą tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą. Nie będzie też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Chętni mogą – jak dotąd – przystąpić nawet do sześciu takich egzaminów. Część decyduje się skorzystać z tej możliwości, bo wyniki egzaminów na poziomie rozszerzonym są wymagane w rekrutacji na studia.

Jutro (5.05.) matura z matematyki podstawowej, a pojutrze (6.05.) z języka angielskiego podstawowego. Sesja egzaminów maturalnych potrwa do 20 maja.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News