NewsREGION

Do ośrodków pomocy tylko w maseczce i z własnym długopisem. A najlepiej dzwonić2 min na czytanie

News - Do ośrodków pomocy tylko w maseczce i z własnym długopisem. A najlepiej dzwonić - myregion

Ośrodki Pomocy Społecznej w powiecie wolsztyńskim, gdzie wyznaczono żółtą strefę, nie przyjmują klientów osobiście. W Wolsztynie zamknięto stacjonarne biuro obsługi, choć pismo można zostawić. Pracownicy zachęcają nawet, żeby nie odbierać świadczeń w kasie tylko założyć konto w banku, jeśli ktoś go jeszcze nie ma. Podobnie jest w Siedlcu. – Można się z nami skontaktować telefonicznie. W holu jest też kosz, gdzie w kopercie można zostawić pisma. Tylko w wyjątkowych i pilnych przypadkach odwiedzają rodziny w domach – mówi Beata Wieczorek, kierownik OPS-u w Siedlcu.

Trochę inaczej wygląda sytuacja w gminach gdzie żółtej strefy nie ma. W Nowym Tomyślu wnioski związane z pomocą społeczną można zostawiać w skrzynce. Kontakt osobisty jest możliwy tylko w szczególnych przypadkach. Inaczej jest w świadczeniach rodzinnych. – Klienci często mają problem z poprawnym uzupełnieniem wniosków. Dlatego ten dział jest otwarty, ale w biurze mogą jednocześnie przebywać tylko dwie osoby – mówi Danuta Michałowska, szefowa ośrodka w Nowym Tomyślu. W Wielichowie można wejść do budynku, ale już nie do biur. Klienci są przyjmowani pojedynczo, na korytarzu. Wszystko co się da, jest załatwiane przez telefon. W pilnych przypadkach jest jednak możliwość osobistej wizyty. 

Ponadto w Wielichowie zorganizowano teleporady psychologa. Często dzwonią jednak osoby, które są już znane pracownikom opieki, z problemami, które pojawiły się przed pandemią, a teraz mogą się ewentualnie nasilać. – Mieliśmy jednak jednego pana, który chciał się wygadać. Przebywał na kwarantannie, żona i dzieci na ten czas się wyprowadziły. Dzwonił do nas prawie codziennie i rozmawiał czasami nawet przez godzinę – mówi kierownik rakoniewickiego OPS-u, Danuta Marciniak. Zaznacza jednak, że pracownicy nie mają nic przeciwko takim rozmową i są na to przygotowani.

JP

Podziel się informacją ...
 • 7
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  7
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News