NewsNOWY TOMYŚL

Dlaczego wzrosła opłata za telewizję kablową w Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu?2 min na czytanie

News - Dlaczego wzrosła opłata za telewizję kablową w Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu? - myregion

Czynsze w Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu szybują w górę. Duża podwyżka nastąpiła wraz z początkiem roku, a w kwietniu i maju – dwie kolejne. Jednym z jej elementów jest opłata za korzystanie z telewizji kablowej, a jej wysokość może jeszcze wzrosnąć.

– Nasi mieszkańcy mogą sobie z tego nie zdawać sprawy, ale sama wysokość opłat licencyjnych za programy udostępniane w sieci TVK za rok 2019 wyniosła ponad 800 tys., a opłaty na rzecz organizacji zajmujących się ochroną praw autorskich to kolejne 50 tys. zł., przy czym wpływy z opłat abonamentowych wyniosły ok. 1 mln 200 tys. zł. – wylicza prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu, Andrzej Funka.

– Wzrost tych opłat był nieunikniony, gdyż nie da się „bezkosztowo” ani „minimalnym kosztem” zapewnić sygnał dla 3 tys. 500 odbiorców. Muszę dodać, że Polsat narzucił podwyżki kroczące za swoje programy w naszej sieci. Będą to podwyżki coroczne, od 2020 aż do 2022 r. – wyjaśnia, że spółdzielnia nie ma możliwości manewru, bo pakiet programów stacji jest najszerszy, szczególnie sportowych.

– Na dodatek, opłaty za programy nadawców zagranicznych ustalane są w walucie obcej, a opłacane w złotówkach, po aktualnym kursie. Każde osłabienie kursu złotego o 10 groszy do euro i dolara powoduje wzrost opłat licencyjnych o kolejne około 8 tys. zł miesięcznie. Na przełomie roku zakładaliśmy kurs złotego do euro na poziomie 4,30 – 4,40 zł, bo nikt nie przewidywał epidemii i tego jak to uderzyło w gospodarkę światową. Dziś możemy powiedzieć, że przyjmując aktualny poziom kosztów nie osiągnęliśmy jeszcze ich zrównania z dochodami. Brakuje niewiele, ale równowagi jeszcze nie ma – mówi Andrzej Funka.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News