NewsREGION

Dla naszych gmin pieniędzy nie było, a okazuje się, że został ponad miliard. Rutnicki: to kuriozum!1 min na czytanie

News - Dla naszych gmin pieniędzy nie było, a okazuje się, że został ponad miliard. Rutnicki: to kuriozum! - myregion

Rząd znowelizował uchwałę dotyczącą wsparcia dla samorządów na realizację zadań inwestycyjnych. Chodzi o słynny już Fundusz Inwestycji Lokalnych, gdzie w ocenie samorządowców, poszkodowanych zostało wiele gmin, w tym te znajdujące się w naszych powiatach – grodziskim, nowotomyskim i wolsztyńskim. 

Przypomnijmy, że z drugiej transzy funduszu pieniądze trafiły do zaledwie kilku samorządów – m.in. Kuślina czy Miedzichowa. Teraz okazuje się, że do podziału został ponad miliard złotych, a pieniądze, w ramach wspomnianej nowelizacji, będą mogły być przesunięte do funduszu związanego ze wsparciem gmin popegeerowskich (dotychczasowa pula środków w tym funduszu wynosi 250 mln zł), a także do funduszu związanego z wspieraniem gmin gmin turystycznych. 

– Sytuacja jest kuriozalna – komentuje poseł Jakub Rutnicki. – Rząd mówi o niewykorzystanych środkach, podczas gdy samorządy z trzech naszych powiatów złożyły projekty na kilkadziesiąt milionów złotych i nie otrzymały prawie nic. Nie ma więc mowy o niewykorzystanych środkach. Dla mnie ta sytuacja wskazuje na kolejne problemy budżetu centralnego związane z rekordowym zadłużeniem budżetu państwa – ocenia poseł. Podkreśla, że skoro zostały niewykorzystane pieniądze, to każdy samorządów z powiatów nowotomyskiego, grodziskiego i wolsztyńskiego powinien otrzymać dofinansowanie. – A tak nie jest. Tym samym szumnie zapowiadany program wsparcia promowany przez PiS znów okazuje się tylko pustosłowiem, a nie realnym wsparciem dla naszych samorządów – dodaje Jakub Rutnicki. 

ŁR

Źródło: Polska Agencja Prasowa, własne

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News