EXTRA

Dezynfekcja i rękawiczki niszczą ci dłonie? Oto kilka porad, jak o nie zadbać w dobie koronawirusa2 min na czytanie

EXTRA - Dezynfekcja i rękawiczki niszczą ci dłonie? Oto kilka porad, jak o nie zadbać w dobie koronawirusa - myregion

Osoby, które ze względu na pracę muszą dziś całymi dniami nosić rękawiczki, skarżą się na suchą i pękającą skórę dłoni oraz towarzyszący temu ból, swędzenie, a nawet egzemę. Takie dolegliwości potrafią uprzykrzyć życie i na pewno nie wyglądają estetycznie. Najczęstsze zmiany zapalne na skórze to obrzęki i zaczerwienia. Może się też pojawić swędząca wysypka podchodząca płynem, łuszczenie się naskórka oraz uczucie przesuszenia i ściągnięcia skóry, aż do pojawienia się drobnych pęknięć, a nawet trudno gojących się ran.

Przy wszelkich tego typu problemach należy unikać mycia rąk mydłem, które może dodatkowo podrażniać skórę, a zamiast niego używać płynu hipoalergicznego. Kluczowe jest także nawilżanie nawilżanie skóry dłoni. Wśród domowych sposobów na uwagę zasługują zwykła oliwa z oliwek, olej kokosowy oraz miód. Szybko i łatwo można też odżywić skórę wystudzonym naparem z nagietka, w którym zanurzamy dłonie na ok. 10 minut. Choć trudno w to uwierzyć, ale wrażliwość skóry na podrażnienia, alergie i choroby może potęgować dieta. Zwłaszcza przy tendencji do występowania egzemy. Nie zaszkodzi więc ograniczenie lub wyeliminowanie z diety składników powodujących uczulenia. Może to być krowie mleko mleko od krowy, nabiał lub tłuszcze zwierzęce, a także cukier czy ostre przyprawy. 

Objawy chorób skórnych zaostrzają także konserwanty w żywności, kawa, herbata i alkohol, które najlepiej zastąpić zwykłą wodą lub naparami z ziół o dobroczynnym działaniu, jak mieszanka korzenia kozłka, kory kaliny koralowej, fiołka trójbarwnego, korzenia mniszka pospolitego, kłącza tataraku, ziela nostrzyka, drapacza lekarskiego i liści brzozy. Na problemy ze skórą nasze babcie polecały też przede wszystkim sok ze świeżej marchwi, lecz nie ten ze sklepu, ale przygotowany w domu. Nic dziwnego. To przecież niezwykle bogate źródło witaminy A, którą można też dostarczyć skórze w postaci kremu – tym razem z apteki. Dłonie można też smarować maścią z nagietka lub żywokostu, które przyspieszą gojenie się podrażnień. 

Na uciążliwe swędzenie pomogą kompresy np. z wody mineralnej lub soku z aloesu, kojąco zadziała także moczenie dłoni w ciepłej wodzie z odrobiną nadmanganianu potasu lub – co z pewnością łatwiej będzie znaleźć w każdym domu – z sodą oczyszczoną. Jeśli nic nie pomaga, a na dłoniach pojawiają się wykwity lub wysypka, należy skontaktować się z lekarzem dermatologiem. Jedyną pomocą może się bowiem okazać leczenie farmakologiczne lub maści sterydowe. 

RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w EXTRA