NewsREGION

Delta – indyjska mutacja koronawirusa krąży także w Wielkopolsce, a liczba szczepień spada1 min na czytanie

News - Delta – indyjska mutacja koronawirusa krąży także w Wielkopolsce, a liczba szczepień spada - myregion

Wariant koronawirusa Delta jest dwa razy bardziej zakaźny i czterokrotnie częściej powoduje ciężki przebieg choroby Covid-19, a obecnie jest uznawana za wariant dominujący na świecie. Jeśli po wakacjach pojawi się czwarta fala, to wywoła ją właśnie indyjska odmiana wirusa.

W Polce po raz pierwszy pojawiła się na początku maja. Pierwsze przypadki w Wielkopolsce odnotowane zostały w próbkach pobranych pod koniec maja w Koninie i Poznaniu.

Jak poinformował Krzysztof Saczka z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, wśród zakażonych są osoby, które nie podróżowały i nie kontaktowały się z osobami podróżującymi zagranicę, co świadczy o tym, że wirus krąży w naszym społeczeństwie. We wtorek potwierdzonych było 96 przypadków zakażenia tym konkretnym wariantem.

Covid wywołany przez Deltę różni się objawami od wariantu z Wuhan. Tu także występują wysoka gorączka, uporczywy kaszel i utrata lub zmiana węchu i smaku, ale u chorych pojawiają się też: ból gardła, ból głowy, katar, wysypka, rozstrój żołądka, suchość w ustach, mdłości, biegunka, wymioty i zaczerwienione oczy.

Na wczesnym etapie infekcji mogą się pojawić właśnie te objawy, które nie są kojarzone z covidem. Mogą się utrzymywać się nawet dwa tygodnie, a gorączka może nie wystąpić wcale lub pojawić się dopiero kilka dni po bólu gardła lub dolegliwości gastrycznych. Łatwo więc o niewłaściwą diagnozę, dlatego w miejscach publicznych nadal trzeba pamiętać o maseczkach, dystansie i dezynfekcji.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News