GRODZISKNews

Darmowej pomocy prawnej udziela nowy prawnik. Na poprzednika były skargi2 min na czytanie

GRODZISK - Darmowej pomocy prawnej udziela nowy prawnik. Na poprzednika były skargi - myregion

Od kilku tygodni nieodpłatną pomoc prawną w starostwie powiatowym w Grodzisku Wielkopolskim świadczy Mateusz Idziak. Mieszkańcy skarżyli się na poprzedniego adwokata, który miał podczas darmowych porad werbować sobie klientów do usług w pełni płatnych. Teraz ludziom nie podoba się, że porady udzielane są tylko telefonicznie.

Interpelację w tej sprawie do starosty Mariusza Zgaińskiego złożyła radna powiatu grodziskiego Dorota Jaśkowiak. Podkreśliła, że w ubiegłym roku powiat wydał na ten cel ponad 130 tys. zł. Pytała ile porad udzielono w tym roku i ile były one warte? Chciała też wiedzieć czy wpłynęły skargi na prawnika świadczącego te usługi.

Starostwo poinformowało, że na terenie powiatu są dwa punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Ten w starostwie, którego działalność budziła wątpliwości mieszkańców, jest prowadzony przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Wsparcie, Informacja, Rozwój” z siedzibą w Górze. W ramach drugiego punktu prawnicy udzielają porad w czterech gminach – Wielichowo, Kamieniec, Granowo i Rakoniewice. Radców prawnych i adwokatów do obsługi wyznacza Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu i Okręgowa Rada Adwokacka w Poznaniu.

Na punkt darmowej pomocy prawnej w starostwie powiat grodziski otrzymał od wojewody wielkopolskiego na ten rok 66 tys. zł. Większość tych pieniędzy trafia do stowarzyszenia, a zaledwie kilka procent na obsługę techniczną i edukację prawną. Na mobilny punkt, na podstawie ilości godzin, starostwo zaplanowało na ten rok ok. 55 tys. zł.

W ubiegłym roku punkt w starostwie udzielił 415 porad. Duży spadek było widać w drugim kwartale roku, gdy rozpoczęła się pandemia. W punkcie mobilnym udzielono 102 porad. W pierwszym półroczu 2021 w starostwie udzielono 153 porad, a w punkcie w czterech gminach 28.

W tym roku mieszkańcy złożyli trzy skargi na punkt prowadzony przez stowarzyszenie. Skargi dotyczyły przyjęcia przez prawnika do prowadzenia spraw sądowych i płatności za nie. Przekazano je do zarządu stowarzyszenia, które poinformowało starostę, że sprawa zostanie załatwiona. W efekcie od sierpnia w punkcie jest nowy prawnik, który nadal udziela porad zdalnie. W związku z rozwijającą się czwartą falą pandemii powiat nie przewiduje powrotu do pracy punktu w trybie stacjonarnym.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK