NewsWOLSZTYN

„Daj buziaka i jedź dalej”. Tabliczkę o takiej treści ustawiono przy dworcu. O co chodzi?1 min na czytanie

News - „Daj buziaka i jedź dalej”. Tabliczkę o takiej treści ustawiono przy dworcu. O co chodzi? - myregion

Pierwsze dwa miejsca przy głównym wejściu do wyremontowanego dworca w Wolsztynie oznaczono tabliczką z napisem „K+R”. – Co to znaczy? – pytają czytelnicy. W dosłownym tłumaczeniu „pocałuj i jedź”. To miejsca krótkiego, darmowego postoju, które najczęściej są stawiane właśnie przy dworcach lub pętlach autobusowych, tramwajowych czy lotniskach. Przy niektórych tabliczkach znajduje się nawet sylwetka machającego ręką człowieka oraz oznaczenie dopuszczalnego czasu postoju. Chodzi o to, żeby szybko wysadzić pasażera, pożegnać się i odjechać. W międzyczasie dając wspomnianego buziaka. To nie powinno być miejsce, gdzie zostawimy auto na kilka godzin, a nawet cały dzień.

Termin po raz pierwszy pojawił się w 1956 roku w czasopiśmie Los Angeles Times. Znaki Kiss&Ride pojawiły sięnajpierw przy dworcach kolejowych w USA i Kanadzie, dziś można je zobaczyć także w Czechach, Niemczech, a nawet na Tajwanie. W Polsce pierwszy parking tego typu pojawił się dopiero w 2011 roku we Wrocławiu, wraz z rewitalizacjąDworca Głównego.

Funkcjonowanie ekspresowych parkingów w Polsce, zarówno władze miast, jak i ich mieszkańcy, oceniają bardzo dobrze. Zdaniem urzędników, taka formuła krótkiego postoju spełnia swoją rolę i z czasem okazała się być stałym elementem infrastruktury parkingowej. W Polsce parkingi Kiss&Ride działają już m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie. Docelowo takie miejsca tymczasowego postoju będą powstawać przy wszystkich nowych pętlach autobusowych i tramwajowych. Od teraz pierwsze takie miejsce mamy też w Wolsztynie. Jak się sprawdzi? 

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News