EXTRANews

Czym się różni jedna karetka od drugiej? Odkrywamy znaczenie liter na samochodach pogotowia5 min na czytanie

EXTRA - Czym się różni jedna karetka od drugiej? Odkrywamy znaczenie liter na samochodach pogotowia - myregion

Z wierzchu wszystkie wyglądają tak samo albo bardzo podobnie. Różni je jednak wiele i to nie tylko pod względem przeznaczenia i wyposażenia, ale i obsad i ich kompetencji – wynikających nie z przygotowania zawodowego, ale z przepisów narzucających zespołom określone zadania. Dlatego karetka karetce nie równa i nie każdą i nie wszędzie można wysłać.

O przeznaczeniu karetki informują czerwone oznaczenia, które klasyfikują dany pojazd do konkretnych zadań zespołów ratownictwa medycznego. To duże litery w okręgach. Litery mają być umieszczone w okręgu o średnicy co najmniej 40 cm, o grubości linii koła i liter 4 cm. Znajdują się na bokach pojazdu oraz na tylnych drzwiach.

Pierwszą i zasadniczą kwestią jest umiejscowienie karetki w jednym z dwóch zupełnie odrębnych systemów. Jeden to Państwowe Ratownictwo Medyczne działające w oparciu o ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym, a drugi – transport sanitarny wynikający z ustawy o lecznictwie szpitalnym.

Od ponad dekady w polskim systemie ratownictwa medycznego funkcjonują dwa typy karetek:

S – specjalistyczne z minimum trzyosobową obsadą, w której jedna osoba to lekarz systemu, pozostałe to ratownicy medyczni lub pielęgniarki systemu. Jeśli żaden ratowników nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, czwartą osobą w zespole może, a nawet powinien być kierowca;

P – podstawowe z załogą składającą się z co najmniej dwóch ratowników. W przypadku, gdy żaden z nich nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, trzecią osobą w karetce może być kierowca:

Zadaniem Zespołów Ratownictwa Medycznego są wyjazdy do nagłych zachorowań i wypadków. Karetki ZRM dowożą pacjentów do najbliższego szpitala i tam zostawiają na SOR-ze lub Izbie Przyjęć. Obecnie, jadąc do pacjenta z podejrzeniem Covid-19 stosują się do przyjętych procedur bezpieczeństwa. W przypadku pacjentów niepotwierdzonych, wykonują na miejscu szybki test covidowy.

W przypadku pacjenta, u którego test potwierdzi zakażenie Sars-CoV-2, ZRM może zostać skierowany do dowolnego szpitala, w którym są wolne łóżka covidowe, ale przepisy nie pozwalają na wykorzystywanie karetek ZRM do przewozu pacjentów z jednego szpitala do drugiego. Karetkom S i P nie wolno też wozić w ramach planowego transportu pacjentów z domów lub od lekarzy rodzinnych do przychodni specjalistycznych lub szpitali.

T, czyli karetki transportowe działają poza systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego na rzecz placówek opieki zdrowotnej. Taki transport musi mieć każdy szpital. Karetki Tsłużą dotransportu chorych lub wykonywania zabezpieczeń medycznych. Wożą chorych niewymagających intensywnego nadzoru lub transportu np. krwi.

T to kierowca i ratownik lub dwóch ratowników, z których co najmniej jedna ma uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi.

Spotyka się również karetki transportowe lekarskie. W skład załogi wchodzi wówczas także lekarz, a karetki takie wykorzystywane są do transportu chorych w stanach ciężkich, wymagających nadzoru lekarskiego. Mogą być oznaczone jako RT, ST lub TL.

Odrębnym typem karetek T są karetki neonatologiczne przystosowane do przewozu noworodków i niemowląt do pierwszego roku życia. Karetki te oznaczone są literą N.

Karetki T i ich obsady zajmują się planowym transportem pacjentów przewlekle chorych do szpitali i poradni specjalistycznych z domu lub gabinetu lekarza rodzinnego, a także transport chorych pomiędzy szpitalami. Przepisy nie pozwalają na wyjazd karetki transportowej do nagłego zachorowania lub wypadku.

W przypadku transportu chorego z podejrzeniem lub zakażonego Sars-CoV-2, ratownicy stosują się obowiązujących procedur bezpieczeństwa, ale jeśli z wywiadu nie wynika potencjalne zagrożenie, ratownicy jadą w maseczkach i rękawiczkach, a w karetkach T nie ma testów covidowych. Dlatego ratownicy dopiero po przywiezieniu pacjenta do szpitala dowiadują się, że jest zakażony. T wożą też krew i inne materiały medyczne, w tym próbki do laboratoriów covidowych.

W związku z pandemią utworzony został specjalny tabor przeznaczony wyłącznie do przewozu pacjentów zakażonych. Stacjonują w wybranych punktach w województwie i jest ich zbyt mało do obecnej skali potrzeb. Bywa, że na przyjazd karetki covidowej, która ma przetransportować pacjenta do szpitala jednoimiennego trzeba czekać od kilku do kilkunastu godzin.

Litera K na karetce oznacza tzw. karetkę kardiologiczną. Ambulanse tego rodzaju najczęściej spotykane są w dużych aglomeracjach. Wyposażeniem są zbliżone do standardowej karetki, ale na pokładzie mają lekarza specjalistę z dziedziny kardiologii lub chorób wewnętrznych.

Karetki mogą być białe lub zołte, ale to akurat dla pacjenta nie ma znaczenia. To efekt stopniowej wymiany taboru. Nowsze, żółte karetki są kolorystyką dostosowane do pojazdów najczęściej spotykanych w krajach Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2028 roku wszystkie polskie karetki mają być żółte. Zostaną wymienione czy tylko przemalowane? Tego niestety nie wiemy.

EI

Fot. Archiwum redakcji

Fot. Karetek N – Szpital Pediatryczny w Bielsku Białej

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w EXTRA