NewsNOWY TOMYŚL

Czy wiatraki zablokują budownictwo mieszkaniowe w dwóch gminach?2 min na czytanie

News - Czy wiatraki zablokują budownictwo mieszkaniowe w dwóch gminach? - myregion

W gminie Kuślin trwa budowa 12 elektrowni wiatrowych, a w gminie Kamieniec 15. Mają być gotowe w połowie przyszłego roku. Czy ta inwestycja zablokuje budownictwo mieszkaniowe w okolicy?

Z takim problemem mierzą się już mieszkańcy w gminie Zbąszynek (woj. lubuskie). Tam wiatraków nie ma, ale są przewidziane w studium do planu zagospodarowania przestrzennego, a inwestor podpisał umowy z rolnikami, na których gruntach chciałby postawić turbiny. A że zgodnie z zasadą 10H, domów mieszkalnych nie można budować w odległości mniejszej niż dziesięciokrotność wysokości elektrowni, urzędnicy wydali już pięć negatywnych decyzji w sprawie warunków zabudowy dla domów jednorodzinnych. Wiatraków wciąż nie ma, więc urzędnicy chcieliby zmienić plan zagospodarowania, ale obawiają się pozwu od przedsiębiorcy.

Jakub Bayer z Urzędu Gminy w Kuślinie tłumaczy, że sytuacja w jego gminie jest zupełnie inna, bo cała gmina objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Nie wydaje się tu zatem warunków zabudowy, tylko sprawdza co zostało przewidziane w planie. – Do lipca 2022 roku można w planach dokonać zmian. Jeśli po tej dacie w planie w pobliżu wiatraków będzie przewidziane budownictwo mieszkaniowe, będzie można postawić tam dom. Jeśli nie, nie da się już tego zmienić – mówi Bayer. Wyjaśnia, że w kilku miejscach na terenie gminy, na wniosek mieszkańców urzędnicy przystąpili już do zmian w planie i mają nadzieję, że zdążą do wyznaczonego planem terminu.

Z kolei wójt gminy Kamieniec Piotr Halsz wyjaśnia, że dla miejscowości, które mogłyby zostać objęte tzw. ustawą odległościową przygotowano miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. – Nikomu nie ograniczyliśmy możliwości budowy – podkreśla.

Mieszkańcy gminy Kuślin i Kamieniec nie czekają, w odróżnieniu od mieszkańców gminy Zbąszynek, na zmianę w ustawie. Rząd zapowiada, że zasada 10H zostanie poluzowana i gminy będą mogły zmniejszyć odległość wokół wiatraka 500 metrów, gdzie będzie obowiązywał zakaz budownictwa do

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News