NewsNOWY TOMYŚL

Czy najmłodsze dzieci mogą korzystać ze szkolnych autobusów? Urząd: tak, ale pod pewnymi warunkami2 min na czytanie

News - Czy najmłodsze dzieci mogą korzystać ze szkolnych autobusów? Urząd: tak, ale pod pewnymi warunkami - myregion

– Od tego roku szkolnego nie mogą z nich korzystać przedszkolaki – podnosił przed tygodniem nowotomyski radny, Błażej Lipiecki. Wskazywał, że dochodzi do kuriozalnych sytuacji, kiedy to starsze rodzeństwo jedzie do szkoły lub przedszkola autobusem, a trzy lub czterolatek jest wieziony chwilę później przez rodzica samochodem. Podkreślał również, że problem jest zgłaszany dyrektorom szkół, ale ci niewiele mogą zdziałać, bo dowozy to zadanie gminy. Ta odpowiada teraz na sporną kwestię i wyjaśnia, że powstał regulamin, który daje możliwość korzystania z autobusów również trzy i czterolatkom. Choć wiceburmistrz Grażyna Pogonowska zaznacza, że nie jest to obowiązkiem samorządu. 

Pogonowska tłumaczy, że obowiązkiem gminy jest zapewnienie dojazdu dzieciom w wieku 5 i 6 lat, jeżeli droga do szkoły przekracza 3 kilometry. – Zważywszy na rozwój fizyczny, emocjonalny, społeczny i poznawczy dziecka w wieku 3 – 4 lat, gmina nie ma obowiązku organizowania dowozu dla ww. grupy dzieci. W związku z tym gmina nigdy nie organizowała takich dowozów – wyjaśnia Grażyna Pogonowska. Przywołuje jednak ustawę Prawo oświatowe, z której wynika, że gmina nie musi, ale może zorganizować dowozy dla młodszych dzieci. Dlatego zarządzeniem burmistrza Włodzimierza Hibnera powstał regulamin, gdzie zapisano szczegóły takich dowozów. 

Już w punkcie drugim w/w regulaminu czytamy, że w przypadku wolnych miejsc w autobusie, mogą z niego korzystać młodsze dzieci – trzyletnie i czteroletnie. Ale wcześniej ich rodzice muszą złożyć wniosek do gminy. Do wniosku trzeba dołączyć oświadczenie, że rodzic akceptuje warunki obowiązujące w trakcie dowozów. A chodzi m.in. o to, że dziecko potrafi dostosować się do poleceń wydawanych przez opiekuna lub kierowcę. Jednak w regulaminie czytamy ponadto, że jeżeli opiekun stwierdzi, że dziecko ze względu na swój wiek nie jest jeszcze w stanie dostosować się do warunków panujących w dowozach, to poinformuje o tym dyrektora, którzy przekaże informację rodzicom. Będzie to równoznaczne z dowiezieniem dziecka we własnym zakresie.

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News