NewsNOWY TOMYŚL

Czy Mikołaj dostanie Nobla? Teraz walczy o to, by w każdej szkole był psycholog2 min na czytanie

News - Czy Mikołaj dostanie Nobla?  Teraz walczy o to, by w każdej szkole był psycholog - myregion

Mikołaj Wolanin od kilku lat działa społecznie. Tworzył młodzieżowe rady w gminie Nowy Tomyśl i powiecie nowotomyskim. Dopytywał urzędników o wszystko, a był nawet ciekaw, ile radni złożyli interpelacji. Jego priorytetem jest jednak działalność w Fundacji na rzecz Praw Ucznia, której powstanie uważa za swój największy sukces. Czym Mikołaj zajmuje się w fundacji? 

– Wieloma sprawami, które są związane z prawami ucznia – mówi 18-latek pochodzący z Nowego Tomyśla. – Piszą do nas uczniowie, którzy mają wątpliwości wobec decyzji podejmowanych przez nauczycieli czy dyrektorów. Przykładem takich spraw są choćby te związane z farbowaniem włosów. Bo szkoła, o czym nie wszyscy wiedzą, może ingerować w ubiór ucznia, ale nie w jego wygląd – tłumaczy Mikołaj. Wyjaśnia, że obecnie, ze względu na epidemię, zajmuje się też tym, czy lekcje zdalne prowadzone są zgodnie z prawem. – Kwestią sporną są kamerki, bo uczeń ma prawo do prywatności i nie zawsze chce, by wszyscy widzieli, jak wygląda jego pokój. Poza tym nie jest jasne, czy kamerki powinny być włączone przez kilka godzin, czy tylko w trakcie lekcji – mówi Wolanin, który obecnie pracuje nad tym, by to wyjaśnić. 

Nazwisko nowotomyślanina, mimo że obecnie uczy się w Poznaniu, trafiło ostatnio na czołówki ogólnopolskich gazet. Ma to związek z nominacją Mikołaja do tegorocznej Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju, zwanej dziecięcym Noblem. W poprzednich latach otrzymali ją m.in. Greta Thunberg i Malala Yousfzai. Wolanin jest jedynym Polakiem wśród 142 osób nominowanych z 42 państwa świata. – Cieszę się z tej nominacji, wiedziałem o niej wcześniej, już w marcu, bo musiałem wypełnić dokumenty związane z danymi osobowymi – wyjaśnia. Podkreśla jednak, że nagrody to jedno, a jego działalność to drugie. – Chcę się skupić na fundacji, a priorytetem jest dla mnie nowy projekt. Chciałbym, aby w każdej szkole dyżurował psycholog – tłumaczy 18-latek. 

Mikołaj pełni obecnie funkcję pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy wprowadzającym obowiązek zatrudnienia psychologa w każdej szkole. By ustawa trafiła do sejmu, potrzebuje ich 100 tys. I wszystko wskazuje na to, że mu się uda (zobacz ustawę, kliknij TUTAJ). A co dalej? – Studia prawnicze – mówi bez chwili wahania Mikołaj. Dodaje, że interesuje go prawo świeckie i kanoniczne, a uczelnie, które obrał sobie za cel, to Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 

ŁR

FOTO: Hubert Popiołek

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News