NewsNOWY TOMYŚL

Czy gmina sfinansuje światłowód dla mieszkańców wsi? Burmistrz Hibner odpowiada2 min na czytanie

News - Czy gmina sfinansuje światłowód dla mieszkańców wsi? Burmistrz Hibner odpowiada - myregion

Światłowód prowadzony obecnie do Borui Kościelnej i Borui Nowej rozbudził nadzieję mieszkańców innych miejscowości, którzy też chcieliby szybki internet. O sprawie pisaliśmy na początku października, a na problem z dostępem do sieci zwracał uwagę m.in. Adam Szofer z Sątop. Wskazywał, że kiedy przed lato realizowano projekt związany z tzw. wykluczeniem cyfrowym, Inea nie doprowadziła kabli do wszystkich domów. – Nie wspominając o działkach, na których domy powstały później. – To spowodowało, że choć moi sąsiedzi mają światłowód, ja nie mam, mimo tego, że od skrzynki dzieli mnie zaledwie 30 metrów – tłumaczył Adam Szofer. Przyznawał, że rozwiązania problemu nie chcą podjąć się operatorzy, a także spółdzielnia mieszkaniowa. Powód jest jeden: nieopłacalność. 

Szofer, jako radny miejski, podobnie jak Tomasz Antuszewski widzieli szansę w reakcji urzędu, który mógłby w ich ocenie zarezerwować w budżecie środki na budowę kolejnej infastruktury. Chodziło o orientacyjną kwotę około 200 tys. zł, bo na tyle jedna z firm oszacowała położenie kabli np. w całej Cichej Górze. Teraz do ich propozycji ustosunkował się urząd, a konkretniej sam burmistrz, Włodzimierz Hibner. 

Włodarz w przygotowanej odpowiedzi wymienia, że w ramach wspominanego projektu związanego z wykluczeniem cyfrowym wybudowano infrastrukturę m.in. pomiędzy Nowym Tomyślem a Jastrzębskiem Starym, Nowym Tomyślem a Wytomyślem, Nowym Tomyślem a Bukowcem i Sątopami, czy Nowym Tomyślem a Borują Kościelną. Wskazuje również, że wykonano podłączenia urzędu, szkół, w tym wiejskich czy biblioteki i ośrodka sportu. Ale czy są szanse, że urząd sfinansuje rozbudowę sieci? Okazuje się, że nie. – Na dzień dzisiejszy nie ma możliwości rozbudowy istniejącej infrastruktury – informuje Włodzimierz Hibner. W odpowiedzi nie wyjaśnia jednak, dlaczego. 

ŁR

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News