REGION

Czy epidemia koronawirusa wpływa na liczbę zgonów? Dane z Nowego Tomyśla i Grodziska na to wskazują. A z Wolsztyna?2 min na czytanie

REGION - Czy epidemia koronawirusa wpływa na liczbę zgonów? Dane z Nowego Tomyśla i Grodziska na to wskazują. A z Wolsztyna? - myregion

W ostatnich tygodniach w kraju spadła ilość pogrzebów. W niektórych regionach nawet o 40 proc. Jak wygląda to u nas? – Widać minimalny spadek, ale nie jest to wyraźna tendencja – przyznaje Agnieszka Maik, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Grodzisku Wielkopolskim. Podaje dane, z których wynika, że urząd zarejestrował w marcu tego roku 17 zgonów, a rok wcześniej 23. Różnica jest także w kwietniu, choć trudno o pełne dane, bo miesiąc jeszcze się nie skończył. Zarejestrowano 18 zgonów, a przed rokiem 22. 

Liczba zgonów spadła także w Nowym Tomyślu, ale tylko w kwietniu. Jak mówi Beata Jakubowska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w tym mieście, w marcu zarejestrowano 30 zgonów, a rok wcześniej 27. Z kolei w kwietniu wystawiono do tej pory 22 akty, a w analogicznym okresie przed rokiem, z uwzględnieniem całego miesiąca, było ich 31. 

– Różnica jest ogromna – stwierdza Justyna Kaptur-Darcz, właścicielka Zakładu Pogrzebowego KAPTUR w Nowym Tomyślu. – Z moich statystyk wynika, że w porównaniu z marcem tego roku, w kwietniu zanotowaliśmy spadek organizowanych przez nas uroczystości pogrzebowych o 50 procent. A jeśli porównać ten okres do analogicznego okresu z 2019, to spadek jest o jakieś 30 do 40 procent – wyjaśnia Justyna Kaptur-Darcz.

Tymczasem w Wolsztynie nic się nie zmieniło. Jak mówi Bernadetta Zamelczyk, kierownik USC, średnio urząd wystawia 30 aktów zgonu w miesiącu. – I to jest liczba, która zmienia się tylko nieznacznie od wielu lat – mówi Zamelczyk. Te informacje potwierdza właściciel Zakładu Pogrzebowego Szczepaniak Wiesław Szczepaniak. – Nic się nie zmieniło. Ilość zgonów utrzymuje się w określonych widełkach. Nie widać ani wzrostu, ani spadku – dodaje.

Prawdziwą ilość zgonów związanych z epidemią poznamy dopiero za jakiś czas, kiedy dane zostaną szczegółowo przeanalizowane przez Główny Urząd Statystyczny. Ale to może potrwać. 

RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w REGION