GRODZISKNews

Cztery pożary sadzy w kominie tylko w ostatnim tygodniu. Zimą to plaga2 min na czytanie

GRODZISK - Cztery pożary sadzy w kominie tylko w ostatnim tygodniu. Zimą to plaga - myregion

W piątek (22.01.) ok. godz. 19.30 w Granowie dzielnicowi przejeżdżali ul. Poznańską, kiedy zauważyli ogień i silny dym z komina domu jednorodzinnego. Policjanci wybiegli z radiowozu, żeby ewakuować mieszkańców. Wezwali też straż pożarną. Dzięki szybkiej interwencji mundurowych nikomu nic się nie stało.

To nie jedyna akcja strażaków z powiatu grodziskiego związana z pożarem sadzy w kominie. Tylko w ostatnim tygodniu były aż cztery takie interwencje. Poza Granowem ratownicy byli wzywani też do Sepna (gm. Kamieniec), Granowo i Ziemina (gm. Wielichowo). – Podczas wszystkich tych zdarzeń mieszkańcy zdążyli sami opuścić budynki jeszcze przed przyjazdem strażaków. Nikt nie ucierpiał. Dzięki szybkiej interwencji ogień nie rozprzestrzenił się poza komin. Właściciele nie ponieśli żadnych strat, ale sytuację na pewno były groźne – mówi mł. bryg. Marcin Nowak ze straży pożarnej w Grodzisku Wielkopolskim. Zaznacza, że tego typu interwencję to zimą plaga. – Pokutuje to, że nie czyścimy kominów tak często jak trzeba – mówi Nowak i apeluje, żeby nie bagatelizować problemu. Pożar sadzy w kominie może rozprzestrzenić się na poddasze, dach, a nawet doprowadzić do zniszczenia całego budynku.

Wystarczy zainwestować kilkadziesiąt złotych i pamiętać o kilku zasadach, żeby być bezpiecznym. W domach opalanych paliwem stałym (np. węgiel i drewno) przegląd przewodów kominowych powinno się wykonać cztery razy w roku. Natomiast w budynkach opalanych paliwem ciekłym i gazowym dwa razy w roku. Co najmniej raz w roku powinno się usuwać zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych. Koszt czyszczenia przewodów kominowych i ich kontrola w domu jednorodzinnym to od ok. 50 do 120 zł. Warto też zainwestować w czujnik czadu i gazu, czyli z dwoma sensorami. Jego ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Te inwestycje mogą uratować nasze zdrowie, życie i mienie.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK