NewsREGION

Czternasta emerytura nie dla wszystkich. Wypłaty ruszą w listopadzie1 min na czytanie

News - Czternasta emerytura nie dla wszystkich. Wypłaty ruszą w listopadzie - myregion

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w kwietniu wypłacał trzynaste emerytury. Teraz przyjdzie czas na czternastki i choć zostaną przyznane z urzędu nie wszyscy dostaną pełną kwotę, a niektórzy seniorzy nie dostaną nic.

Dodatkowe roczne świadczenie będzie przysługiwało osobom, które na dzień 31 października 2021 roku będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej czy świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków. Czternastka trafi do klientów ZUS wraz z listopadowymi świadczeniami.

Czternasta emerytura w 2021 r. wyniesie 1 tys. 250 zł i 88 gr brutto, ale na pełną kwotę mogą liczyć osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2 tys. 900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną o kwotę przekroczenia. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3 tys. zł, to czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł, czyli 1 tys. 150 zł i 88 gr brutto. – Natomiast osoby, których świadczenie będzie równe lub wyższe 4 tys. 150 zł 88 gr brutto nie otrzymają czternastki – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona ok. 9 mln 100 tys. emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać dla około 7 mln 9 tys. świadczeniobiorców i będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. – Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje – mówi Michałek.

Opr. JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News