NewsWOLSZTYN

Cześć i chwała bohaterom. Powiatowe obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego8 min na czytanie

News - Cześć i chwała bohaterom. Powiatowe obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - myregion

Dzisiaj (27.12.) mija 103. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. Był to zwycięski zryw niepodległościowy Polaków, który doprowadził do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski. Dziś po raz pierwszy obchodzone jest nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Obchody w powiecie wolsztyńskim rozpoczęły się od mszy św. zamówionej przez starostę wolsztyńskiego w podziękowaniu za zwycięski zryw. Ok. godz. 16.40 w całym mieście zabrzmiały syreny alarmowe, w ten sposób uczczono pamięć bohaterów. Na rynku kwiaty pod pomnikiem Powstańca Wielkopolskiego złożyli m.in. starosta wolsztyński Jacek Skrobisz, wójt gminy Przemęt Janusz Frąckowiak, burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis oraz przedstawiciele samorządu gminy Siedlec. Kilka słów o historii przełomowych wydarzeń wygłosił Hubert Rokoszewski, prezes koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i nauczyciel historii w szkole podstawowej nr 1 w Wolsztynie.

Powiatowa Wolsztyńska Orkiestra Dęta zadbała o oprawę muzyczną wydarzenia. Pamięć poległych uczczono wystrzałem z armaty, a o wyjątkową oprawę wizualną zadbali kibice zrzeszeni w stowarzyszeniu Wiara Lecha, którzy odpalili race.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News