GRODZISKNews

Covid Covidem, a młodzież nie czyta książek! W Wielichowie odbyło się powiatowe forum bibliotekarzy2 min na czytanie

GRODZISK - Covid Covidem, a młodzież nie czyta książek! W Wielichowie odbyło się powiatowe forum bibliotekarzy - myregion

W środę (23.09.) w Bibliotece Publicznej w Wielichowie, pełniącej w tym roku funkcję Biblioteki Powiatowej, odbyło się spotkanie bibliotekarzy z całego powiatu grodziskiego. Dyskusja dotyczyła m. in. rygorów sanitarnych u wpływu pandemii na działalność bibliotek, ale i czytelnictwa. Bibliotekarze biją na alarm, bo dramatycznie spada odsetek młodzieży sięgającej po książki. 

– Nadal obowiązują obostrzenia dotyczące korzystania z księgozbiorów bibliotecznych, ale nie są one już tak dokuczliwe. Mamy oczywiście szyby z pleksy, obowiązek dezynfekcji zarówno po stronie pracowników, jak i odwiedzających nas czytelników, nie ma swobodnego dostępu do regałów z książkami, a każda książka, która do nas wraca objęta jest obowiązkowo tygodniową kwarantanną — wylicza Danuta Szymkowiak, kierownik Biblioteki Publicznej w Wielichowie. – Ale nie trzeba do nas dzwonić, by zamawiać konkretne książki i przychodzić jedynie po odbiór. Można przyjść z ulicy i wybrać sobie lekturę na miejscu – zachęca. Czynna jest także czytelnia, ale jak mówi dyrektor Szymkowiak, nie cieszy się obecnie zbyt dużym zainteresowaniem.

Możliwość wejścia do biblioteki i rozmowy z bibliotekarką jest dla wielu czytelników ważne. To okazja, by podpytać o nowości, autorów, których jeszcze się nie zna i porozmawiać o przeczytanych książkach. To coś, co bibliofile uwielbiają i czego w dobie największych obostrzeń bardzo im brakowało. – W naszej bibliotece mamy pond tysiąc odwiedzin i wypożyczeń miesięcznie – mówi Danuta Szymkowiak. – Odwiedzają nas głównie dzieci oraz dorośli czytelnicy w średnim wieku i seniorzy – dodaje. Poza literaturą dziecięcą, najchętniej wypożyczane są thrillery i książki obyczajowe. Popularni ostatnio autorzy to Krystyna Mirek, Remigiusz Mróz i Agata Przybyłek oraz Olga Rudnicka. – I chciałabym już dziś zaprosić wszystkich bardzo serdecznie na spotkanie a autorką, Olgą Rudnicką, które odbędzie się w naszej bibliotece w Wielichowie 6 października o godz. 17 – zaprasza.

– Lukę w czytelnictwie mamy wśród młodzieży – Danuta Szymkowiak przyznaje, że to tendencja ogólna, a nie jedynie wielichowska. Autorzy, wydawcy i bibliotekarze dwoją się i troją, by odwrócić, ale nie jest to proste zadanie. – W walce o uwagę tej grupy wiekowej jest duża konkurencja – mówią bibliotekarze i wyliczają filmy, internet i gry, które zabierają młodym ludziom czas na czytanie. Podkreślają także, że czytająca młodzież to ta, która nawyk i potrzebę obcowania z książką wyniosła z domu. – Czytający rodzice, to najlepszy przepis na czytające dzieci – podkreślają. 

EI

Podziel się informacją ...
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK