GRODZISKNews

Coraz więcej samochodów na drogach. Dyrekcja dróg podaje alarmujące dane1 min na czytanie

GRODZISK - Coraz więcej samochodów na drogach. Dyrekcja dróg podaje alarmujące dane - myregion

Generalny Pomiar Ruchu od 1965 roku odbywa się w Polsce co pięć lat. Ostatni miał miejsce w 2015 roku. Kolejny miał zostać przeprowadzony w 2020 roku. Zapowiadano, że po raz pierwszy ma zostać zrealizowany z wykorzystaniem wideorejestratorów, zamiast stojących przy drogach ludzi. Ta edycja faktycznie okazała się wyjątkowa, ale nie tylko z powodu użycia kamer. Z powodu pandemii znacznie się przeciągnęła.

W marcu ubiegłego roku wprowadzono locdown i ograniczono przemieszczanie się. Dlatego ruch na drogach znacznie spadł. Prowadzenie pomiarów w takich warunkach sprawiłoby, że pomiary byłyby nie miarodajne. Dlatego badanie się przeciągnęło, a jego wyniki opublikowano dopiero teraz, a nie w drugim kwartale roku jak pierwotnie planowano.

Na terenie woj. wielkopolskiego Generalny Pomiar Ruchu przeprowadzono na około 200 wyznaczonych odcinkach dróg zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. – Informacje wytworzone na podstawie zebranych danych stanowią podstawowe źródło wiedzy o ruchu drogowym i są wykorzystywane na potrzeby prac projektowych, planistycznych, analiz ekonomicznych, środowiskowych i statystycznych oraz zarządzania ruchem – mówi Alina Cieślak, rzecznik prasowy GDDKiA w Poznaniu.

Z pomiarów wynika, ze średni dobowy ruch roczny na drogach w Wielkopolsce zarządzanych przez GDDKiA to 14 tys. 615. To średnio o 20 procent więcej niż w 2015. GDDKiA zwraca uwagę, że w znacznej większości ruch ten generowany jest przez samochody osobowe. W skali całego kraju średnia dobowa to 13 tys. 574 pojazdów na dobę, o 21 proc. więcej niż w poprzednim badaniu.

W regionie punkt pomiaru zlokalizowano na drodze krajowej nr 32. Okazało się, że zwiększył się o około 20 – 30 procent, nieznacznie przekraczając te wskaźniki na odcinku Grodzisk – Granowo – Stęszew.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK