NewsWOLSZTYN

Coraz mniej rodzin korzysta z pomocy w zakresie dożywiania. Gmina zachęca do składania wniosków2 min na czytanie

News - Coraz mniej rodzin korzysta z pomocy w zakresie dożywiania. Gmina zachęca do składania wniosków - myregion

Ministerialny program „Posiłek w szkole i w domu” składa się z trzech elementów. Pierwszy to wsparcie i posiłek adresowany do dzieci i młodzieży. Drugi do osób starszych, a trzeci zakłada doposażenie i poprawę standardu stołówek lub stworzenie nowych.

Program przewiduje wsparcie finansowe gmin w udzieleniu pomocy w formie posiłku, zasiłku na zakup posiłku lub żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych. Warunki otrzymania pomocy jest dochód na osobę w rodzinie nie przekraczający 792 zł.

– Pomocy w tej formie udzielamy od kilku lat, a z roku na rok liczba osób korzystających z takiego wsparcia maleje – mówi Barbara Ścigała, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemęcie. – W ubiegłym roku z programu korzystały 74 osoby, w tym trzy osoby dorosłe – dodaje.

Jak podkreśla Barbara Ścigała, ośrodki pomocy społecznej nie dysponują statystykami ubóstwa mieszkańców gmin, a jedynie wiedzą dotyczącą osób korzystających z oferowanych przez nie form wsparcia. GOPS w Przemęcie ma wśród swoich klientów 26 rodzin, w których dochód na osobę jest niższy niż ustawowe kryterium dochodowe wynoszące obecnie niepełna 530 zł. 

– W chwili obecnej z różnego rodzaju pomocy ośrodka korzysta 70 osób. Najczęściej jest to pomoc na zakup opału, żywności i wydatki mieszkaniowe – mówi Barbara Ścigała. Na bazie informacji udzielanych dobrowolnie przez osoby zainteresowane pomocą lub informacji o osobach takiej pomocy potrzebujących, na podstawie których pracownicy socjalni docierają do osób w trudnej sytuacji, GOPS nie jest w stanie oszacować, ile dzieci i młodzieży albo seniorów kwalifikuje się do korzystania z pomocy w ramach dożywiania.

– Zachęcamy, głównie rodziców, do składania wniosków – mówi dyrektor przemęckiego GOPS-u. – Na razie zainteresowanie jest niewielkie – dodaje. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy socjalni pod numerami telefonów: 65 615 69 81 lub 661 120 993.

EI

Podziel się informacją ...
 • 7
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  7
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News