NewsREGION

Co oznacza odpust zupełny? Z powodu pandemii można go uzyskać przez cały listopad1 min na czytanie

News - Co oznacza odpust zupełny? Z powodu pandemii można go uzyskać przez cały listopad - myregion

Stolica Apostolska już po raz drugi opublikowała dekret w sprawie odpustu. Z powodu przedłużającej się pandemii można go uzyskać przez cały listopad.

Odpust zupełny za zmarłych wiernych to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Odpust może uzyskać każdy ochrzczony, po spełnieniu pewnych warunków dla siebie lub ofiarować go za zmarłych.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uzyskać odpust zupełny? Po pierwsze brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszechnego. Po drugie stan łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna. Przyjęcie Komunii świętej. Po trzecie należy odmówić modlitwy (np. „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Mario”) w intencjach tych spraw za które codziennie modli się Ojciec Święty. Po czwarte należy nawiedzić cmentarz.

Ewentualna spowiedź, komunia święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego mogą być wypełnione w ciągu kilku dni przed lub po wypełnieniu czynności, z którą związany jest odpust; między tymi elementami musi jednak istnieć związek.

Po jednej spowiedzi można uzyskać wiele odpustów zupełnych, natomiast po jednej komunii świętej i jednej modlitwie w intencjach papieża – tylko jeden odpust zupełny. Kościół zachęca do ofiarowania odpustów za zmarłych. Niekoniecznie muszą być to osoby nam znane, nie musimy wymieniać konkretnego imienia – wystarczy ofiarować odpust w intencji osoby zmarłej, która tego odpustu potrzebuje.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News