NewsREGIONWIDEO

Ciężarówki utykają na drodze wojewódzkiej. Lepiej omijać to miejsce3 min na czytanie

News - Ciężarówki utykają na drodze wojewódzkiej. Lepiej omijać to miejsce - myregion

Mieszkańcy Moch ostrzegają kierowców przed zdradliwą górką przed skrzyżowaniem wojewódzkiej 305 z drogami na Przemęt i Świętno. Dwie godziny temu utknął tam samochód ciężarowy, blokując tym samym pas ruchu w kierunku Wolsztyna. – W tym miejscu to standard, więc jeśli pada i jest ślisko, lepiej je omijać. W taką pogodę pod naszą górkę trudno jest podjechać osobówką, a co dopiero załadowanym autem ciężarowym – przyznaje mieszkanka, która nadesłała nam zdjęcia i film. Po wielu próbach podjechania pod górkę, z pomocą przydzedł rolnik, który zholował ciężarówkę ciągnikiem.

Aleksandra Mikołajczyk z wydziału utrzymania dróg Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich doszukała się informacji, że jedyna dziś pługopiaskarka przejechała DW 305 z Nowego Tomyśla do Wolsztyna między godziną 6.30 a 9. – To droga w III standardzie utrzymania, co oznacza, że w całości jest odśnieżana, ale posypywane są tylko skrzyżowania z innymi drogami, przejazdami kolejowymi czy przystanki autobusowe – wyjaśnia. Tymczasem górka znajduje się tuż za skrzyżowaniem i nie wiadomo czy w ogóle jest posypywaniem objęta. – Moim zdaniem powinna być – podkreśla Mikołajczyk.

Ale między „powinna” a „jest” jest spora różnica, która niezmienni utrudnia życie kierowcom. Niestety, nikt poza firmą ZABERD z Wrocławia, która wygrała przetarg na zimowe utrzymanie dróg w rejonie nowotomysko – wolsztyńskim odśnieżyć i posypać górki nie może. Nawet, jeśli miałby ją na trasie, to pług musi podnieść, a rozrzutnik zatrzymać. Gmina mogłaby przejąć utrzymanie newralgicznego odcinka. Wymaga to jednak decyzji Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Gminne przedsiębiorstwo wyjechało na swoje drogi z samego rana i jak zapewnia prezes PPK, Józef Kwaśniewicz, ludzie i sprzęt pracują cały czas starając się zapewnić mieszkańcom jak najbezpieczniejsze warunki. – Odśnieżamy drogi, ścieżki rowerowe, parkingi przed szkołami i ośrodkami zdrowia i choć śnieg i wiatr nie odpuszczają i efekty są czasem krótkotrwałe, nie poddajemy się – zapewnia Kwaśniewicz. Byle do wiosny.

EI

Podziel się informacją ...
 • 53
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  53
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News