GRODZISKNews

Chlewnia na 9 tys. świń pod Rakoniewicami. Gmina stawia warunek inwestorowi1 min na czytanie

GRODZISK - Chlewnia na 9 tys. świń pod Rakoniewicami. Gmina stawia warunek inwestorowi - myregion

Na działce na granicy Rataj (gm. Rakoniewice) i Augustowa (gm. Wielichowo) inwestor planuje postawić dwie chlewnię na 9 tys. świń. Mieszkańcy protestują. Boją się smrodu, hałasu z wentylatorów, szkodliwych pyłów i gazów.

Sprawą zajmuję się gmina Rakoniewice. Trwa procedura o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. Później inwestor musi ubiegać się o warunki zabudowy i pozwolenie na budowę. Pozytywną opinie wydał już grodziski sanepid, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu i Wody Polskie. Gmina jest o krok od wydania decyzji. W raporcie urzędnicy dopatrzyli się jednak, że nie ma konkretnej informacji o tym, co będzie się działo z gnojowicą produkowaną w świniarni.

Do jej zbierania ma być postawiony zbiornik oraz dwa kanały pod budynkami. W sumie o pojemności prawie 7 tys. metrów sześciennych. Cykl produkcyjny ma trwać pół roku, czyli pojemniki powinny być opróżniane dwa razy w roku. – W raporcie jest tylko zapewnienie, że gnojowica będzie oddawana do biogazowni. Inwestor nie ma jednak podpisanej w tej sprawie umowy. Nie ma informacji jak często i w jakich ilościach gnojowica będzie wywożona – mówi Krzysztof Kucharczak, inspektor ds. ochrony środowiska i rolnictwa w gminie Rakoniewice. Inwestor nie jest też właścicielem odpowiedniego areału, żeby móc tam wywozić gnojowice.

W tej sytuacji gmina zażądała przedstawienia umowy z biogazownią. Inwestor ma na to 30 dni, minęły już dwa tygodnie.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK