GRODZISK

Chlewnia na 2 tys. świń jednak powstanie? Ekspert: Źle się zrozumieliśmy…1 min na czytanie

GRODZISK - Chlewnia na 2 tys. świń jednak powstanie? Ekspert: Źle się zrozumieliśmy… - myregion

Budowa infrastruktury dla 2 tys. sztuk świń od kilku miesięcy budzi sprzeciw mieszkańców Tarnowy (gm. Rakoniewice). Obecnie inwestor stara się uzyskać pozytywną decyzję środowiskową. Do wniosku dołączył raport o wpływie inwestycji na środowisko. Mieszkańcy Tarnowy wątpią jednak, czy dokument jest rzetelny. 

Na zebraniu wiejskim mieszkańcy ustalili, że chcą, by gmina przygotowała raport, ale sami zaproponowali eksperta, który miałby się podjąć jego opracowania. Tymczasem Jerzy Kupiec z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu raportu przygotować nie chce, a proponuje ekspertyzę. Takim rozwiązaniem jest zdziwiony Krzysztof Kucharczak z rakoniewickiego urzędu. Podnosi on, że już na początku tłumaczył Kupcowi, że potrzebny jest raport, bo ekspertyza nie spełnia wymagań formalnych. – Ekspert napisał mi, że źle się zrozumieliśmy. Zaznaczył, że wykonanie raportu to większe koszty i jego przygotowanie zajmie więcej czasu. Wyjaśnił, że często to sprawa polityczna i nie chce się w to wtrącać – tłumaczy Kucharczak. 

W tej sytuacji gmina wystosowała pismo do mieszkańców. Proponuje w nim, by wskazali oni innego eksperta, albo będzie go szukał samorząd. Czy skutecznie? Pewności nie ma. Złą informacją dla mieszkańców jest też ta, że powołane przez nich stowarzyszenie „Tarnowska Rospuda” nie może być stroną w sprawie. – Według nowych przepisów powinno ono działać co najmniej rok przed rozpoczęciem postępowania. W tej sytuacji byliśmy zmuszeni odrzucić wniosek u uznanie stowarzyszenia za stronę w sprawie – wyjaśnia Krzysztof Kucharczak. 

JP

Podziel się informacją ...
 • 10
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  10
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK