GRODZISKNews

Chcą budować inteligentne przejścia dla pieszych przy szkołach2 min na czytanie

GRODZISK - Chcą budować inteligentne przejścia dla pieszych przy szkołach - myregion

Powiat grodziski stara się o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przebudowę pięciu przejść dla pieszych przy placówkach oświatowych.

Każde z nich ma być przesunięte o ok. 15 metrów od skrzyżowania. W planach jest budowa progu zwalniającego, który jednocześnie będzie pełnił funkcję przejścia. Przy zebrze stanie znak pulsacyjny z sygnalizatorem. Będzie też inteligentny system wykrywania pieszego, który gdy wykryje osobę, rozświetli do maksimum lampy. Wszystko to ma być zasilane z baterii solarnych. Przed przejściem zostanie położona kostka perforowana, aby ułatwić korzystanie z przejścia osobom niewidomym i słabo widzącym.

Nowoczesne przejście dla pieszych ma powstać przy szkole w Grąblewie (gm. Grodzisk Wielkopolski), do której chodzi 132 uczniów, przy szkole w Parzęczewie (gm. Kamieniec), gdzie jest 167 uczniów i 50 przedszkolaków i w Jabłonnie, gdzie w szkole uczy się 260 uczniów. Nowe przejście planowane jest także w Wielichowie koło Centrum Kultury. Korzystać z niego będą mieli nie tylko goście tego budynku, ale też uczniowie ze szkoły, w której jest 536 uczniów oraz czytelnicy biblioteki, ośrodka pomocy społecznej i przychodni. Budowa przejść ma zwiększyć bezpieczeństwo.

Aktywne przejścia dla pieszych są odpowiedzią na zagrożenia wynikające z ruchu pieszych i pojazdów. Wielu kierowców narzeka na słabą widoczność osób chcących przejść przez jezdnię. Taka sytuacja staje się szczególnie niebezpieczna jesienią i zimą, gdy szybko zapada zmrok, a wielu pieszych porusza się w ubraniach o ciemnych kolorach.

Kolejnym problemem związanym z przejściami dla pieszych jest sama ich widoczność. Znak D-6 – “przejście dla pieszych”, można łatwo przeoczyć wśród innych znaków ustawionych przy drogach. Dlatego zadaniem konstruktorów inteligentnych przejść jest wyeksponowanie tych stref w przestrzeni miejskiej tak, by kierowcy mogli odpowiednio wcześnie zareagować na pojawienie się w nich pieszych.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK