Artykuł informacyjny

Centrum Integracji Międzypokoleniowej w Błotnicy ma już rok!4 min na czytanie

Artykuł informacyjny - Centrum Integracji Międzypokoleniowej w Błotnicy ma już rok! - myregion

Pionierskie rozwiązanie łączy Żłobek Gminny dla najmłodszych mieszkańców z Dziennym Domem Pomocy Senior+. Placówka zainspirowana wzorcami skandynawskimi jest odpowiedzią na potrzeby trzech pokoleń mieszkańców, bo nie można przecież zapominać o młodych rodzicach.

– Kiedy po raz pierwszy odwiedziłem gminę i opowiadałem o tych możliwościach, widziałem niepewność w oczach niektórych – mówi Prezes Zarządu Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju, Jakub Michałowski i podkreśla, że dziś dzięki zdecydowaniu i determinacji Wójta błotnickie Centrum Integracji Międzypokoleniowej jest wzorem do naśladowania dla podobnych projektów w całym kraju. Naśladowców nie brakuje. Wielu z nich odwiedziło Błotnicę, by z bliska przyjrzeć się funkcjonowaniu tego wyjątkowego miejsca. Bo to nie tylko placówka zapewniająca najwyższe standardy opieki, ale także – dzięki wysiłkom całego personelu, to drugi dom dla wszystkich podopiecznych.

Żłobek Gminny zapewnia opiekę najmłodszym mieszkańcom, a tym samym umożliwia aktywność zawodową ich rodzicom, głownie mamom. To oznacza wiele korzyści nie tylko dla dzieci i ich rodzin, ale całej lokalnej społeczności i gminy. – Żłobek w Błotnicy jest pierwszym żłobkiem w gminie Przemęt, a potrzeba jego utworzenia była ogromna – przyznaje Wójt Gminy Przemęt, Janusz Frąckowiak, który już w swoim programie wyborczym w roku 2018  promował Żłobek jako jeden z największych priorytetów Gminy. Nowoczesna placówka zapewnia dziś opiekę 30 dzieciom w wieku od 20 miesięcy do 3 lat, a wiedza, umiejętności, zaangażowanie i kreatywność personelu sprawiają, że dzieci doskonale się rozwijają i bawią.

Drugim filarem jest aktywizacja seniorów w Dziennym Domu Pomocy Senior+, którzy nie tylko ze względu na podeszły wiek, ale nierzadko też różnego rodzaju schorzenia, często odizolowani byli od świata zewnętrznego we własnych domach. Poprawa jakości ich codziennego życia daje im przyjaźnie, radość i satysfakcję, których nie mieli okazji doświadczać nawet pod najtroskliwszą opieką najbliższych. Dzięki indywidualnemu podejściu do podopiecznych w Dziennym Domu Pomocy Senior+, przemęccy seniorzy rozwijają swoje zainteresowania i pasje, ale i dbają o kondycję fizyczną.

Centrum Integracji Międzypokoleniowej jest pierwszym w kraju, w którym pod jednym dachem na co dzień spotykają się dwie tak skrajnie odległe grupy wiekowe. To, co łączy cele obu placówek, to potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa i opieki wszystkim podopiecznym. Bezwzględną i ponadczasową wartością wynikającą z połączenia tych dwóch – wydawałoby się tak różnych form wsparcia społecznego jest rozwijanie wzajemnej akceptacji, zrozumienia i szacunku, które będą tylko procentować.

W środę (3.03.) w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece w Przemęcie odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące pierwszy rok działalności Centrum Integracji Międzypokoleniowej w Błotnicy. Wzięli w nim udział m. in. Wójt Gminy Przemęt Janusz Frąckowiak, Zastępca Wójta – Waldemar Kalitka, Sekretarz Gminy – Grzegorz Aryż, Przewodnicząca Rady Gminy – Elżbieta Wita Prezes Zarządu Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju – Jakub Michałowski, Radni Rady Gminy Przemęt , Sołtys wsi Błotnica – Marlena Samol, proboszcz parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Przemęcie – ks. Edmund Jaworski, Dyrektor Żłobka Gminnego – Aneta Seidel wraz z opiekunką i przedstawicielami Rady Rodziców oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemęcie – Barbara Ścigała wraz z opiekunkami DDPS+. Z uwagi na trwającą pandemię nie mogli w nim uczestniczyć sami podopieczni. Już dziś zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z tego wydarzenia oraz materiałem filmowym dostępnym na stronie www.przemet.pl

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne