NewsWOLSZTYN

Była rzeźba, jest medalion. Niezwykła pamiątka po Marcinie Rożku w Wolsztynie2 min na czytanie

News - Była rzeźba, jest medalion. Niezwykła pamiątka po Marcinie Rożku w Wolsztynie - myregion

– Takie dni zdarzają się rzadko, a poprzedni przydarzył się nam 27 września 2017 roku. Właśnie wtedy do naszego muzeum trafiła drewniana rzeźba dłuta Marcina Rożka przedstawiająca św. Wawrzyńca – piszą pracownicy Muzeum Regionalnego w Wolsztynie. Do ich siedziby właśnie dotarła kolejna, dotychczas nieznana praca artysty.

Po zdobyciu rzeźby św. Wawrzyńca muzealnicy cyklicznie sprawdzali portale aukcyjne, szukali wzmianek, itd., jednak kolejne działania przynosiły „jedynie” archiwalne fotografie, artykuły lub dokumenty związane z działalnością artysty.

Dopiero po blisko czterech latach pojawiła się kolejna perełka. – Na początku września otrzymaliśmy informację o tym, że w jednym z warszawskich domów aukcyjnych będzie licytowany medalion wykonany z brązu, który wykonał Marcin Rożek w 1926 roku! Po uważnym sprawdzeniu oferty mogliśmy podjąć tylko jedną decyzję: licytujemy! – relacjonują muzealnicy.

Ostatecznie, po krótkiej batalii udało się aukcję wygrać, a dzisiaj (21.09.) wylicytowany przedmiot przyjechał do Muzeum Marcina Rożka. Medalion jest wykonany z brązu i ma 43 cm średnicy. Przedstawia nieznanego, póki co, mężczyznę. Przy jego krawędzi artysta umieścił cytat: „Bądź szczęsny w żuciu i wspominaj czasami że szczęście twoje chwilę szczęścia ma mi”, którego autorem jest Zygmunt Krasiński. Całość uzupełnia niewiele mówiąca w chwili obecnej data 13.11.1926. – Niewątpliwie jest to praca niepowtarzalna – podkreślają muzealnicy.

Medalion oraz wspomniana wcześniej rzeźba św. Wawrzyńca pokazują, że w różnego typu zbiorach nadal mogą się znajdować nieznane prace Marcina Rożka, które nadal czekają na odkrycie. Muzealnicy dziękują osobie, która przekazała informację o nadchodzącej aukcji, czym mocno przysłużyła się do końcowego sukcesu. Medalion będzie można zobaczyć na ekspozycji stałej Muzeum Marcina Rożka w Wolsztynie.

Opr. JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News