NewsNOWY TOMYŚL

Burmistrz ściąga do gminy rodzinę repatriantów. Radni popierają, ale proszą, by pamiętać o „swoich”1 min na czytanie

News - Burmistrz ściąga do gminy rodzinę repatriantów. Radni popierają, ale proszą, by pamiętać o „swoich” - myregion

Gmina Nowy Tomyśl starała się o dofinansowanie na sprowadzenie i osiedlenie w gminie pięciu rodzin polskiego pochodzenia, mieszkających poza granicami Polski. Wniosek do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu opiewał na 834 tys. zł. Pieniądze miały pójść na remont budynku po przedszkolu w Borui Kościelnej. Właśnie w nim miały zamieszkać rodziny. 

Dofinansowanie nie jest jednak tak duże jakiego spodziewała się gmina. Przyznane wsparcie to 166 tys. zł. Radni zdecydowali już jednak, by dołożyć 90 tys. zł, a pieniądze mają być wydane na kupno mieszkania. Przy składaniu wniosku planowano jednak, że jeżeli uda się pozyskać ponad 800 tys. zł na pięć rodzin, to z tych pieniędzy wyremontowany będzie budynek po przedszkolu w Borui Kościelnej. Tak się jednak nie stanie, a obecnie rozważane jest, czy remont obiektu będzie finansowany z gminnego budżetu, czy też nie. – Jeżeli będzie duża różnica pomiędzy cenami proponowanymi przez potencjalnych wykonawców, a kosztorysem, odstąpimy od pomysłu – mówił na ostatniej sesji burmistrz, Włodzimierz Hibner. 

Radni popierają pomysł ściągnięcia do gminy rodziny. Radny Piotr Szymkowiak podkreśla, że powinno się pomóc naszym rodakom, zwłaszcza jeżeli jest dofinansowanie. – Takie działania muszą jednak współgrać z potrzebami naszych mieszkańców. Nie może być tak, że nasi nie będą mieli pomocy – mówi Szymkowiak. Z kolei radny Błażej Lipiecki zwraca uwagę, że rodzinę powinno się objąć kompleksową pomocą, żeby po jakimś czasie mogli się usamodzielnić, zwolnić lokal komunalny i przenieść się do własnego domu.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News