NewsNOWY TOMYŚL

Burmistrz Nowego Tomyśla z wotum zaufania. Trzynastu radnych za, siedmiu przeciw3 min na czytanie

News - Burmistrz Nowego Tomyśla z wotum zaufania. Trzynastu radnych za, siedmiu przeciw - myregion

13 radnych było za, siedmiu przeciw, a jeden się wstrzymał. Tym samym burmistrz Włodzimierz Hibner uzyskał na dzisiejszej sesji wotum zaufania, którego podstawą jest raport o stanie gminy. To dokument, który włodarze są zobowiązani przedstawiać co roku, zawierający najistotniejsze informacje o tym, w jakiej sytuacji znajduje się samorząd. 

Najważniejsze informacje z liczącego 105 stron raportu przedstawił dziś również burmistrz Nowego Tomyśla. Podał m.in. że dochody gminy w ubiegłym roku wyniosły 166 mln zł, a wydatki 158 mln zł. Poinformował, że wydano trzy czwarte kwoty przeznaczonej na inwestycje, zamykając te wydatki sumą 10,5 mln zł. Zaznaczył, że najważniejszym zadaniem była rozbudowa żłobka „Złoty Promyk”, na co przeznaczono 2,5 mln zł. Włodarz ocenił, że sytuacja finansowa gminy jest stabilna. Przedstawił też dane dotyczące zadłużenia. 

Włodzimierz Hibner wskazał, że zadłużenie gminy na koniec 2020 roku wyniosło 19 mln 347 tys. zł, co stanowi 11 proc. wykonanych wydatków. Porównał te dane do 2016 roku, kiedy zadłużenie wynosiło 24 mln 700 tys. zł, co stanowiło 22 proc. wykonanych wydatków. – To zadłużenie nie spada proporcjonalnie, bo gmina gmina zaciąga również kolejne zobowiązania i spłaca poprzednie – zaznaczył burmistrz. – Suma zobowiązań spłaconych w ubiegłym roku to 2 mln 300 tys. zł, a składają się na to m.in. umożenia pożyczek na wymianę oświetlenia ulicznego, a także tej na termomodernizację budynku szkoły podstawowej nr 3, jak również umorzenie związane z zakupem wozu dla OSP w Bukowcu – wytłumaczył Włodzimierz Hibner. Wskazał również, że w 2020 roku pozyskano 4 mln 800 tys. zł środków zewnętrzych, co uznaje za sukces. 

Włodarz nawiązał również do pandemii. – Nie było wiadomo, jak rozwinie się sytuacja. Ekonomiści wieszczyli załamanie gospodarcze. Dlatego ostrożnie podchodziłem do wydatkowania środków. Jeżeli chodzi o źródła naszych dochodów, na szczęście ludzie masowo nie tracili pracy, bo głównym źródłem dochodu jest PIT – mówił Hibner. Podawał, że gmina z tego tytułu uzyskała ponad 30 mln zł, a od osób prawnych ponad 3 mln. Do budżetu wpłynęło też 15,5 mln podatku od nieruchomości i 5 mln tego podatku od osób fizycznych. – Wskaźniki przekraczały nasze plany. Sytuacja nie była tak dramatyczna, jak się początkowo wydawało – podkreślał Włodzimierz Hibner, który poinformował również o stanie ludności. 

– Wyszliśmy na zero – stwierdził. – Liczba zgonów się zbilansowała. Zanotowaliśmy 288 urodzeń i 287 zgonów, co daje przyrost plus jednego mieszkańca – wyjaśnił. Dodał, że gmina z końcem ubiegłego roku liczyła 27 tys. 372 mieszkańców. 

Za udzieleniem burmistrzowi wotum zaufania głosowali: Wojciech Andryszczyk, Łukasz Chalasz, Leszek Drążkowiak, Rafał Górczyński, Mateusz Jandy, Radosław Kret, Henryk Krzeszowski, Agnieszka Molenda, Bogusław Nawrot, Marek Ratajczak, Tomasz Tomaszewicz, Krystyna Wilkoszarska i Tomasz Wlekły. Przeciw głosowali: Tomasz Antuszewski, Łukasz Frański, Błażej Lipiecki, Tomasz Matusiak, Adam Polański, Adam Szofer, Piotr Szymkowiak. Od głosu wstrzymał się Ryszard Nowak. 

Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja, o której pisaliśmy tutaj.

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News