WOLSZTYN

Burmistrz Lis: Nocne mejle od Poczty Polskiej można uznać za próbę wyłudzenia danych osobowych2 min na czytanie

WOLSZTYN - Burmistrz Lis: Nocne mejle od Poczty Polskiej można uznać za próbę wyłudzenia danych osobowych - myregion

W czwartek w nocy do wszystkich urzędów gmin w powiecie wolsztyńskim wpłynęły takie same mejle. Przyszły z adresu wybory2020@poczta-polska.pl i de facto miały być wnioskiem o udostępnienie spisów wyborców. Nasze gminy podeszły do sprawy sceptycznie. Wniosek nie został przez nikogo podpisany i nie zawiera kopii rozstrzygnięcia organu administracji rządowej o nałożeniu na operatora wyznaczonego obowiązku, z którym wiąże się konieczność pozyskania danych ze spisu wyborców. 

–Nie ma podstaw prawnych do analizy tego wniosku i udostępnienia tych informacji – podkreślają nasi samorządowcy, a Andrzej Porawski – dyrektor biura Związku Miast Polskich, powołując się na komunikat Państwowej Komisji Wyborczej zaleca, by nie odpowiadać na anonimowe mejle. Według Porawskiego nadawca chce, by samorządy sporządziły zupełnie nowe spisy wyborców, w których znaleźć by się miały dane mieszkańców z różnych źródeł pozostających obecnie w dyspozycji urzędów miast, a których najwyraźniej nie zawierają te, z których dotąd korzystała PKW. 

Janusz Frąckowiak, wójt gminy Przemęt skwitował temat krótko. – Niczego nie będziemy wysyłać. To pismo przyszło mailem, ale miałem też telefon z Poczty Polskiej o udostępnienie urn. Nie było podczas tej rozmowy mowy o udostępnianiu spisów wyborczych – podkreśla. Wójt gminy Siedlec – Jacek Kolesiński poinformował natomiast, że urząd odesłał wniosek do nadawcy z prośbą o uzupełnienie dokumentacji. – Inaczej pozostawimy go bez rozpatrzenia – mówi Kolesiński. 

–Treść mejla można uznać za próbę wyłudzenia danych osobowych mieszkańców miasta i gminy Wolsztyn, które jako organ administracji publicznej jestem zobowiązany chronić, przetwarzać i udostępniać wyłącznie zgodnie z przepisami prawa – twierdzi burmistrz Wolsztyna, Wojciech Lis. – Nie można określić danych wnioskodawcy reprezentującego podmiot wnioskujący o udostępnienie spisu wyborców, jak również stosownego umocowania do działania Poczty Polskiej, jeśli jest ona faktycznym nadawcą tej wiadomości – dodaje.

Lis podkreśla, że ustawa z 6 kwietnia o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów prezydenckich jest dopiero procedowana w Senacie, więc nie może być podstawą działania dla organów władzy publicznej. – Obecnie obowiązujące przepisy, określające zasady organizacji wyborów, nie przewidują takiego udziału Poczty Polskiej, który wymagałby udostępnienia temu podmiotowi danych z rejestru PESEL. W związku z tym treść tego maila nie może być dla mnie podstawą do podjęcia jakichkolwiek działań w tym zakresie – wyjaśnia.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w WOLSZTYN