GRODZISKNews

Burmistrz: Jak ktoś odczuje potrzebę modlitwy, to udostępnię zaciszne pomieszczenie2 min na czytanie

GRODZISK - Burmistrz: Jak ktoś odczuje potrzebę modlitwy, to udostępnię zaciszne pomieszczenie - myregion

Do Urzędu Miejskiego w Grodzisku Wielkopolskim trafił w czwartek list Lewicy Razem i Wiosny wzywający burmistrza Piotra Hojana do usunięcia krzyży z urzędu i podległych mu placówek. Autorzy: Adam Boch i Jarosław Czetowicz powołują się na Konstytucję i przypominają, że zakłada ona neutralność religijną, światopoglądową i filozoficzną, a umieszczanie krzyży w takich miejscach, jak szkoły czy urzędy, jest naruszeniem zasady bezstronności władz w sprawie przekonań obywateli oraz świadectwem różnicowania przez władze związków wyznaniowych. 

W odpowiedzi na żądanie Lewicy Razem i Wiosny, dziś (23.11.) w obronie krzyży stanęła Konfederacja, bo burmistrz stwierdził, że w urzędzie krzyży nie ma. – Z pewnym niepokojem odebraliśmy pańską informację o tym, że w urzędzie miasta nie wiszą krzyże. Apelujemy do pana o ich umiejscowienie w widocznych miejscach i liczymy na pańską wytrwałość w obronie fundamentalnych wartości cywilizacji łacińskiej. Przywrócenie krzyży w urzędzie miejskim z pewnością będzie istotne dla wielu grodziszczan – piszą przedstawiciele Klubu Konfederacji.

– Nie wiem czemu mają służyć teraz takie dyskusje światopoglądowe – mówi Piotr Hojan. – Aborcja i krzyże to żelazne tematy zastępcze, podczas gdy mamy wiele palących, bieżących problemów, o których naprawdę warto dyskutować. Być może nie wszyscy pamiętają rok 1988 czy 1989, kiedy ściągane były krzyże w szkołach i urzędach. Ja pamiętam. I pamiętam dyskusje, jakie się wówczas toczyły – podkreśla Piotr Hojan. 

– W domu każdy może sobie wieszać na ścianach, co zechce. To jego sprawa. Ale w urzędzie wisi i stoi wyłącznie to, co w sposób bezpośredni służy jego sprawnemu i bezpiecznemu działaniu – wyjaśnia swoje stanowisko burmistrz i dodaje, że gdyby jednak któryś z urzędników odczuł nagłą potrzebę pomodlenia się w pracy i takową mu zgłosi, to niezależnie od tego czy osoba ta będzie musiała na ten czas ustawić krzyż czy rozwinąć dywanik, gotów jest w tym celu udostępnić nawet zaciszne pomieszczenie…

EI

Podziel się informacją ...
 • 95
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  95
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK