GRODZISK

Burmistrz Hojan stanowczo za przesunięciem terminu wyborów prezydenckich2 min na czytanie

GRODZISK - Burmistrz Hojan stanowczo za przesunięciem terminu wyborów prezydenckich - myregion

Burmistrz Grodziska Wlkp. Piotr Hojan za przesunięciem wyborów prezydenckich. W swoim oświadczeniu napisał, że jako bezpartyjny burmistrz, który uzyskał swój mandat startując do wyborów z niezależnego, lokalnego komitetu, podziela obawy zgłaszane przez innyh samorządowców co do realności przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja 2020 roku. 

Uważam, że w sytuacji panującej i wciąż rozprzestrzeniającej się w naszym kraju epidemii koronawirusa jest to absolutnie nieuzasadnione narażanie zdrowia i życia zarówno głosujących naszych obywateli jak i osób wchodzących w skład komisji wyborczych – napisał. 

Burmistrz Hojan dodał, że nie sposób pogodzić głoszonej konieczności pozostania w domach z przebiegiem przygotowań i następnie organizacją samego aktu wyborczego. Organizacja lokali wyborczych w placówkach oświatowych, a w przypadku gminy Grodzisk Wlkp. to aż 7 z 10 lokali, kłóci się wprost z zasadami walki z epidemią. – Nawet jeżeli przyjmiemy, że w dacie wyborów fala zachorowań będzie się zmniejszać – dodał.

Informuję także, że w obecnej sytuacji nie jesteśmy w stanie przedsięwziąć działań związanych z organizacją wyborów, takich jak: przygotowania obwieszczeń wyborczych, naboru i szkolenia członków komisji, zapewnienia obsługi informatycznej, przygotowania bezpiecznych lokali wyborczych czy np. zorganizowania obwodu głosowania w grodziskim szpitalu. W sytuacji epidemii nie jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwa członkom obwodowych komisji wyborczych, osobom głosującym oraz tym, którzy te wybory będą przygotowywać czy obsługiwać – tłumaczy.

Burmistrz zaznacza, że brak skutecznych rozwiązań w sytuacji, gdy członkowie obwodowych komisji wyborczych zostaną objęci kwarantanną bezpośrednio przed pierwszą turą lub też pomiędzy pierwszą a drugą turą wyborów. Oznacza to, że nie możemy zapewnić obywatelom korzystania w pełni z ich konstytucyjnych praw wyborczych. – Kierując się względami bezpieczeństwa, zbiorową odpowiedzialnością oraz zdrowym rozsądkiem, mając na względzie ciągłą ekspansję koronawirusa opowiadam się stanowczo za przesunięciem terminu wyborów prezydenckich – kończy. 
RED

fot. UM Grodzisk Wlkp.

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK