NewsNOWY TOMYŚL

Burmistrz chce odbudować zamek, który wyleciał w powietrze. W środku sala ślubów i miejsce na imprezy2 min na czytanie

News - Burmistrz chce odbudować zamek, który wyleciał w powietrze. W środku sala ślubów i miejsce na imprezy - myregion

Burmistrz Zbąszynia Tomasz Kurasiński planuje odbudowę zamku w parku. W tym roku maja zostać przeprowadzone badania archeologiczne, których celem jest ustalenie, jak budowla wyglądała. 

W pierwszej kolejności swój pierwotny kształt miałyby odzyskać wały obronne, jedyny obiekt tego typu w całej Wielkopolsce. Dotyczy to tych zachowanych, ale burmistrz Tomasz Kurasiński zakłada również odtworzenie umocnień po stronie stadionu. Na etapie uzgodnień konserwatorskich znajdują się zadrzewienia, a w tym zabytkowa aleja grabowa, którą urzędnicy planują odtworzyć. Ważnym miejsce jest też zamek, który w 1907 został wysadzony w powietrze na zlecenie właścicielki Jadwigi von Klitzing. 

– Poza rycinami nie zachowała się żadna fotografia zamku. Wierzę w to, że odnajdziemy jakąś rodzinną fotografię Klitzingów na tle budowli – mówi burmistrz, Tomasz Kurasiński. Odbudowany zamek, a raczej zameczek, miałby służyć mieszkańcom jako miejsce do ślubów czy sala do organizacji koncertów, wystaw czy spotkań. – Wierzę, że znajdziemy środki na realizację tego zamierzenia. Mamy bogatą i piękną historię i aż dziw, że tak mało zrobiliśmy do tej pory, aby tę historię poznać, a cenne obiekty zbadać i zachować dla potomnych – podkreśla burmistrz Zbąszynia.

Badań archeologicznych ma się podjąć prof. UAM dr hab. Artur Różański wraz ze studentami. Jak wyjaśnia profesor, królewski zamek w Zbąszyniu znany jest tylko z dość nielicznych wzmianek źródłowych, nie pozwalających na jego hipotetyczną nawet rekonstrukcję. Zdaniem Różańskiego, z pewnością był to jednak ważny zamek, zaliczany do administracji państwa. – To, że do dzisiaj nie przeprowadzono badań archeologicznych, skłania jedynie do tego, by je podjąć – zaznacza profesor. Wyjaśnia, że uzyskana dzięki nim wiedza stanie się bazą do wykonania projektu budowlanego i odbudowy obiektu. 

JP

Podziel się informacją ...
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News