GRODZISKNews

Budżet skrojony na trudne czasy. Co Grodzisk planuje na przyszły rok?3 min na czytanie

GRODZISK - Budżet skrojony na trudne czasy. Co Grodzisk planuje na przyszły rok? - myregion

Wczoraj (18.12.) radni gminy Grodzisk Wielkopolski jednogłośnie poparli budżet na przyszły rok. Dochody i wydatki gminy przekraczają ponad 100 mln zł, ale na inwestycje przeznaczono tylko ok. 5 proc. – Tak krawiec kraje, jak mu materii starcza – mówi burmistrz Grodziska, Piotr Hojan.

Lista inwestycji nie jest długa. Najwięcej pieniędzy, bo 1 mln 600 tys. zł, zarezerwowano na budowę drogi z miejscowości Słocin. – To nasz wkład własny. Liczymy na dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, bez tego będzie trudno zrealizować tę inwestycję – mówi burmistrz. Kolejny punkt w budżecie to rozbudowa szkoły podstawowej w Grąblewie. Gmina chcę dobudować do istniejącej infrastruktury kolejny parterowy budynek, a w nim trzy klasy lekcyjne i sanitariaty. – Chciałbym, żeby od nowego roku szkolnego uczniowie i nauczyciele mogli już z niego korzystać – mówi Piotr Hojan.

Na rowerowy plac zabaw, tzw. pumptrack w Grodzisku Wielkopolskim zarezerwowano 300 tys. zł. W planie jest też zakup samochodu dla straży pożarnej. – Zarezerwowaliśmy na ten cel 250 tys. zł, ale tutaj też liczę, że zdobędziemy dofinansowanie. Podobnie z pumptrackiem – mówi burmistrz i wyjaśnia, że w budżecie zapisano wkład własny gminy na te inwestycje.

W planie jest jeszcze łącznik między ulicą Winna i ul. Nowotomyską wraz z odwodnieniem i oświetleniem. Na ten cel gmina przeznaczyła 500 tys. zł. Do tego oświetlenie kilku ulic, ścieżki rowerowej, alei grabowej w Parku Dworskim i na terenie Centrum Edukacyjno – Ekologicznego pod Chmurką, co w sumie ma kosztować ponad 300 tys. zł. Są też plany związane z modernizacją basenu na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Grodzisku. Na razie gmina ma 130 tys. zł na przygotowanie dokumentacji do tej inwestycji. Po raz kolejny urzędnicy ogłoszą przetarg na kino społecznościowe. W budżecie nadal jest 150 tys. zł z własnych środków, a drugie tyle ma pochodzić z dofinansowania. Czy znajdzie się w końcu wykonawca za tę kwotę?

Radni poparli budżet w takim kształcie. – Sądzę, że to maksimum tego co dało się zrobić, choć zawsze chciałoby się więcej. Z powodu pandemii nie wiemy jaki będzie przyszły rok – mówi Grzegorz Pełko, który jest też prezesem spółdzielni mieszkaniowej w Grodzisku. – Cieszymy się z łącznika ul. Winnej z Nowotomyską, ale czkamy na kolejny odcinek Winnej. Jako spółdzielnia zrobiliśmy tutaj chodnik i parking, ale część drogi nadal nie jest utwardzona – mówi Pełko i wyjaśnia, że zrealizowano już dwa etapy budowy. Został jeszcze jeden. – Rozumiem, że na wszystko odrazu nie wystarczy – mówi Pełko. Z kolei radna Anita Fabiś – Palicka zaznacza, że czas dużych dotacji z Unii Europejskiej za nami. – Bez wsparcia trudniej o duże inwestycje. Sądzę, że ten budżet jest skrojony na trudne czasy i realny – mówi radna.

Burmistrz Hojan zaznacza, że część budżetu to 500 plus i inne świadczenia, których są tylko dystrybutorami. Z roku na rok rosną też koszty oświaty. W przyszłym roku wydadzą na ten cel o 6 mln zł więcej niż w 2019 roku. Subwencja na przyszły rok wynosi 17 mln zł, a koszty to ok. 36 mln zł. – Jest skrojony na trudne czasy, nie powinniśmy mieć kłopotu, żeby go zrealizować. Jeśli dostaniemy kolejne dofinansowanie, będziemy szukać w nim środków na wkład własny – mówi Hojan.

JP

FOTO: UM Grodzisk Wlkp.

Podziel się informacją ...
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK