NewsNOWY TOMYŚL

Bomba ekologiczna pod Nowym Tomyślem. Są pierwsze zatrzymania, na miejscu służby2 min na czytanie

News - Bomba ekologiczna pod Nowym Tomyślem. Są pierwsze zatrzymania, na miejscu służby - myregion

W jednym z gospodarstw w Grubsku (gm. Nowy Tomyśl) znaleziono 36 mauzerów, a każdy o pojemności tysiąca litrów. W środku znajduje się nieznana substancja, a cała sprawa ma związek z zatrzymaniem wczoraj (24.03.) dwóch osób w Miłostowie (gm. Kwilicz), podejrzanych o nielegalne składowanie odpadów w byłej kopalni na terenie tej gminy. 

O sprawie zrobiło się głośno w poniedziałek, kiedy przewodniczący rady gminy Kwilcz Grzegorz Korpik zamieścił w internecie wpis. Ostrzegał przed ludźmi, którzy wannami wożą odpady na teren byłej kopalni. I mówił, że był świadkiem takiego transportu. Kolejnego dnia zgłosił sprawę policji. 

W efekcie wczoraj funkcjonariusze z Międzychodu zatrzymali dwie osoby podejrzanie o wywożenie nielegalnych odpadów. Ich przesłuchanie doprowadziło śledczych do jednego z gospodarstw w Grubsku, którego właściciel jest spokrewniony z jednym z zatrzymanych. 

Obecnie na miejscu pracują Policjanci z wydziału dochodzeniowo – śledczego w Nowym Tomyślu, funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu oraz straż pożarna. Zabezpieczono beczki, które stoją na paletach. – Sprawdziliśmy, czy substancja, która się w nich znajduje nie jest radioaktywna i czy nie mamy do czynienia z promieniowaniem. Nic nie stwierdziliśmy. Wszystkie pojemniki są szczelne i dobrze zamknięte. Nic nie przecieka – informuje kpt. Damian Żukrowski ze straży pożarnej w Nowym Tomyślu. 

Na miejscu pracują też inspektorzy z ochrony środowiska w Poznaniu. Jutro (26.03.) mają się pojawić eksperci z Wrocławia, którzy pobiorą próbki do badań, żeby stwierdzić, co znajduje się w mauzerach. Rzeczniczka komendy policji w Międzychodzie, st. sierż. Justyna Rybczyńska potwierdza, że beczki znalezione w Grubsku mają związek z wczorajszymi zatrzymaniami. – Trwają czynności, a na konkrety w tej sprawie jest za wcześnie – mówi nam Justyna Rybczyńska. 

JP

Foto ilustracyjne.

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News