NewsNOWY TOMYŚL

Bo ceny hurtowe wzrosły, a temperatury zimą i wiosną spadły. Spółka tłumaczy się z podwyżek gazu2 min na czytanie

News - Bo ceny hurtowe wzrosły, a temperatury zimą i wiosną spadły. Spółka tłumaczy się z podwyżek gazu - myregion

Ceny gazu od października poszybowały w górę. Dla mieszkańców Opalenicy czy Buku oznacza to ponad 60-procentowy wzrost rachunków. Broni się jeszcze Nowy Tomyśl. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podaje, że do końca roku ma obowiązywać stara stawka. Choć pewności nie ma. Tymczasem spółka G.EN GAZ, która dostarcza błękitne paliwo m.in. do Opalenicy tłumaczy się z podwyżek. Choć jak mówił w czwartek prezes opalenickiego Komopalu, na spotkaniu z przedstawicielami firmy usłyszał, że od stycznia ceny znów mogą podskoczyć. 

– Wprowadzenie zmiany cen w obowiązującej taryfie i cenniku podyktowane jest znacznym wzrostem hurtowych cen gazu ziemnego w ciągu ostatnich 12 miesięcy, jakie ma miejsce w Europie i na świecie, w tym również na polskiej Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie – tłumaczy G.EN GAZ. Podaje, że wzrost cen wynika też głównie z większego niż w ostatnich latach zapotrzebowania na gaz w Europie i na świecie, co jest spowodowane niższymi temperaturami, które wystąpiły zimą i wiosną tego roku, wyższym popytem przemysłowym w okresie po COVID, zwłaszcza produkcji energii elektrycznej w Europie i dostaw gazu na poziomie lat ubiegłych. 

– Trudno wypowiadać się w sprawie poziomu podwyżek u konkurencji. Widzimy, że klientom w gospodarstwach domowych w bieżącym roku cena paliwa gazowego zmieniała się trzykrotnie. Pierwsza podwyżka u konkurencji była już w maju, a zatwierdzona cena o 12 proc. wyższa niż proponowana wtedy przez G.EN. Następnie cena rosła w sierpniu (12,4 proc.) i październiku (7,4 proc.) – informuje G.EN GAZ. Przyznaje również, że obecnie zapowiadana jest kolejna podwyżka od 2022 roku. Ale podkreśla, że w styczniu tego roku spółka, wykorzystując sytuację rynkową kolejny raz obniżyła ceny paliwa do bardzo niskiego poziomu. – Dlatego dzisiejsza podwyżka m.in. z tego powodu jest tak dotkliwa – podaje spółka. 

– Wzrosty cen hurtowych paliwa gazowego zmusiły naszą firmę do dostosowania cen do warunków rynkowych. Stale obserwujemy sytuację na rynkach giełdowych i liczymy na szybkie odwrócenie się trendu zwyżkowego oraz powrót do normalnych stawek – dodaje przedsiębiorstwo. 

opr. ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News